Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Varane ravi päästaks reumatoidartriidist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marian Võsumets
Copy
Liigesepõletikku saab ära hoida õigeaegse regulaarse raviga
Liigesepõletikku saab ära hoida õigeaegse regulaarse raviga Foto: SCANPIX

Reumatoidartriit on krooniline autoimmuunse geneesiga liigesepõletik, mille prognoosiks on ravita juhtudel invaliidistumine liigesfunktsiooni halvenemise tõttu haiguse esimese viie aasta jooksul.

Reumatoidartriidi ravi on aastatepikkune, isegi eluaegne ja koosneb kahest osast, vahendab Meditsiiniuudised. Baasravi ehk haiguse kulgu mõjutav ravi ja põletikuvastane ravi. Baasravimite esindajad on sünteetilised baasravimid nagu metotreksaat, sulfasalasiin, hüdroksüklorokviin, tsüklosporiin, leflunomid ja bioloogilised baasravi esindajad infliksimab, adalimumab, etanertsept, golimumab, tsertolizumab (Eestis ei ole saadaval), rituximab, totsilizumab, abatatsept. Bioloogilisi baasravimeid kasutatakse alati, v.a totsilizumab, parema ravitulemuse saavutamiseks paralleelselt metotrexaadiga (MTX).

Baasravi ülesandeks on takistada autoimmuunse protsessi aktiivsust ja takistada põletiku teket liigestes. Reumatoidartriidi ravi ülim eesmärk on saavutada haiguse remissioon e vaibefaas, mille korral ei ole patsiendil artriidi kliinilisi väljendusi, laboranalüüsides puudub põletikuline aktiivsus ning ultraheli uuringul on Doppler-signaal negatiivne. Remissiooni paljudel juhtudel ei saavutata. Sel on nii patsiendi- kui ka arstipoolseid põhjusi, kuid ka ravimite efektiivsus ei ole alati piisav.

Nii näiteks MTX pikaajalise monoravi korral on näidatud ravimi efektiivsuse kadu ja ka bioloogiline ravi on ebaefektiivne 1/3 patsientidest. Seetõttu otsitakse üha uusi meetodeid ravi efektiivsuse parandamiseks. Viimastel aastatel on levinuimaks arvamuseks, et kui alustada reumatoidartriidi võimalikult varases järgus bioloogilist ravi, mis takistab põletikureaktsiooni levikut kõige madalamas arengustaadiumis. See võimaldaks autoimmuunse põletikuahela läbi lõigata ja haigus «välja ravida». Ning haiguse remissiooni säiludes ka ravi lõpetada.

Põhjamaade kliiniline tava RA ravis on mõnevõrra erinev muu Euroopa ravitavadest. Seal kasutatakse palju ravi efektiivsuse parandamiseks baasravimite kombinatsioone ja erinevaid ravimvorme ning ägenemiste korral liigesesisest ravi glükokortikosteroididega. 

Bioloogiline ravi on kasutusel peale traditsiooniliste ravivõtete ebaefektiivseks osutumist e haiguse küllaltki hilises järgus. Nendes maades on tehtud ka mitu kliinilist uuringut, mis on mõjutatud sealsetest ravitavadest.

Bioloogiline ravi on seni efektiivseim võimalus reumatoidartriidi remissiooni saavutamiseks. Bioloogiline ravi on kulutõhus ravi, kuna säilitab või taastab patsientide töövõime, kuid ta on siiski ravikindlustussüsteemile väga kulukas ravi ja haarab väga suure proportsionaalse osa kindlustuseelarvest, arvestades ravimite maksumust ja ravisaajate arvu suhet. Bioloogiline ravi on  kasutusel olnud üle 15 aasta, kuid aastatepikkuse ravikogemuse jooksul on lõplikult vastamata paljud detaile puudutavad küsimused nagu optimaalne ravi alustamise aeg ja ravi lõpetamise võimalused, millele osaliseltki võiks sõltumatu vastuse anda käimasolev ravimiuuring. 

Eestis on bioloogiline ravi kättesaadav haigekassa teenusena ja seda osutatakse liigeshaiguste korral 4 reumatoloogia üksuses: Ida-Tallinna Keskhaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis, Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ja Pärnu Haiglas.

Tagasi üles