/nginx/o/2015/09/25/4524057t1h115d.jpg)
«Mul on vist allergia! Magada üldse ei saanud, aevastasin kogu öö,» kurdab sõber. Kui meenutan, et võtsime eelmisel õhtul koos paar klaasi veini, on võimalik põhjus päevavalgel – mõned veinis sisalduvad ained lihtsalt ei sobi talle.
Allergiat, millel võib olla eri põhjustajaid ja väljendusviise, täielikult välja ravida ei saa, küll aga on oluline teada tundemärke ja püüda neid ennetada.
«Enamasti põhjustab allergiat olme- või õietolm, aga ka organismile sobimatud toiduained,» ütleb Benu Viru platsi apteegi proviisor Sille Krüger. Tema sõnul väljendub nii tolmu kui ka koduloomade põhjustatud allergia enamasti nohus, silmade kipitamises ja hingamisraskustes. Toiduallergia avaldub sagedamini pehmel nahal – sõrmedel, põlve- ja küünraõnnaldes. Sageli tekivad nahalööve või villid ka kodukeemiast ja kosmeetikast. Kõige ohtlikum on aga putukahammustusest põhjustatud allergiline reaktsioon, mis põhjustab hingamisraskusi ja koguni lämbumist. Sel puhul tuleb kutsuda kiirabi, mitte püüda allergiat ise leevendada.
«Esmasel kokkupuutel allergeeniga tekib tavaliselt tagasihoidlik reaktsioon, mis tingib antikehade tekke organismis. Teine kokkupuude võib avalduda juba mingite haigusnähtudena,» ütleb ravimiameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Maia Uusküla. «Lisaks muudele allergilist haigust vahendavatele ainetele vabaneb organismis immuunreaktsioone reguleeriv histamiin. Selle toimet blokeerivad ning allergilist seisundit vähendavad või väldivad antihistamiinikumid, kuid muid põletikku vahendavaid aineid need ei kontrolli.»
Olenemata allergia põhjustajast või väljendusviisist on seda leevendavad ravimid üldjuhul samad. Käsimüügiravimite toimeaineteks olevad tsetirisiin, loratadiin, desloratadiin, klemastiin ja ebastiin aitavad nõgestõve ja allergilise nohu vastu, esimene ka allergilise silmapõletiku korral. «Tsetirisiin on kõige leebem ja sobib seetõttu ka lastele – tegu on ainsa toimeainega, mis ei läbi maksa ja koormab vähem organismi, ka on sellel vähe kõrvaltoimeid,» selgitab Krüger.
/nginx/o/2015/09/25/4524059t1h9936.jpg)
Täiskasvanud peaksid katsetama, milline toimeaine nende allergiat kõige paremini leevendab. Kergema allergia puhul võiks pikaajalist tablettide võtmist vältida, otsides abi pigem silmatilkadest ja ninaaerosoolidest.
Uusküla sõnul tuleb teha vahet nõgestõvel ja tõsisel allergilisel reaktsioonil (anafülaksial), sest viimasel juhul antihistamiinikumid ei aita. «Kui mesilase või herilase nõelamise järel tekib äge reaktsioon, tuleb reageerida kiiresti – teha adrenaliinisüst ja hormoonravi,» ütleb ta. Herilase nõelapiste järgse turse ja valu vastu aitavad antihistamiinikumid aga küll.
Antihistamiinikumid võivad kõrvaltoimena tekitada uimasust, pearinglust, iiveldust, urineerimis- ja nägemishäireid, segasusseisundit jm. Enne autojuhtimist või keeruliste masinatega töötamist tasub seda kindlasti silmas pidada. Kõrge vererõhuga inimesed, maksa- või neeruhaiged või mõne muu terviseprobleemiga kimpus olijad, aga ka rasedad ja imetavad emad peaksid enne allergia-rohu võtmist pidama nõu arstiga.
Viis allergiat leevendavat toimeainet
- Klemastiin (sisaldub ravimis Tavegyl) on vanema põlvkonna antihistamiinikum, mis võib põhjustada teistest enam unisust, seetõttu tuleb olla ettevaatlik autojuhtimisel ja masinatega töötamisel. Ravimit tuleb võtta kaks korda ööpäevas ja see ei sobi alla kolmeaastastele.
- Tsetirisiini (Aceterin Express, Ceitirizin Actavis, Cetrix, Reactin, Zyrtec) tuleb võtta kaks korda päevas. Käsimüügi tsetirisiin ei sobi alla kuueaastastele.
- Desloratadiini (Flynise, Yosqiero) võetakse üks kord ööpäevas, see ei sobi alla kuueaastastele.
- Loratadiini (Claritine, Loratadine Actavis, Loratin Express) võetakse kord päevas, see ei sobi alla kaheaastastele.
- Ebastiini (Kestine) võetakse kord päevas, see ei sobi alla 12-aastastele.
Käsimüügist on saada ka triprolidiini ja pseudoefedriini kombinatsioonravimit Actifed, mis sobib lühiajaliselt allergilise nohu raviks. Selle leevendamiseks on käsimüügis ka flutikasooni ninasprei Flixonase, mis sobib ainult täiskasvanutele.