T, 7.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti metsad ja saadused võidakse kanda maheregistrisse

Marian Võsumets
Eesti metsad ja saadused võidakse kanda maheregistrisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Riigikogu maaelukomisjoni esimees Ivari Padar
Riigikogu maaelukomisjoni esimees Ivari Padar Foto: Sander Ilvest

Riigikogu maaelukomisjoni selle nädala istungitel olid tähelepanu all Eesti kui maheriigi kuvandi loomine ja geneetiliselt muundatud kultuuride kasvatamine Eestis.

Maaelukomisjoni esimehe Ivari Padari arvates tuleb nimetatud suundi hinnata teaduspõhiselt. «Organic Estonia ja teised sarnased ideed on huvipakkuvad ja vajavad jätkuvalt tähelepanu. Kuid peame siiski arvestama, et põllumajandusmaastikule peavad mahtuma nii mahe- kui ka tavatootmine,» ütles Padar.

Ta jagas komisjoni liikmete seisukohta, et Eesti loodusressursse peab enam väärtustama. Selleks on vaja ühist tegevuskava, et koos sellega luua ka mahetootmisest terviklik kuvand, mis oleks rahvusvahelisel areenil paeluvaks kaubamärgiks. See looks Eestist lisaks edukale IT-riigile ka puhta looduskesskonnaga riigi kuvandi ning aitaks kaasa ekspordi arengule ja Eesti kui turismi sihtkoha tutvustamisele. 

Organic Estonia idee autorid tutvustasid komisjonile oma visioone seoses Eesti kui maheriigiga. Ligi 16 protsenti Eesti põllumajandusmaast on juba mahe. Kuna Eesti metsi tavapärastelt ei väetata ega pritsita, siis annaks see võimaluse tunnistada ka Eesti metsad mahemetsadeks ning kanda need maheregistrisse. Metsade mahedaks nimetamine võimaldaks kõiki Eesti metsasaadusi müüa rahvusvaheliselt mahetootena.

Keskkonnaministeeriumi esindajad selgitasid, et geneetiliselt muundatud kultuuride kasvatamise üldise keelamise võimaluse kasutamata jätmine ei tähenda, et oleme nüüd GMO-riik ja et tulevikus, kui vajadus või huvi peaks tekkima, ei saaks me enam seda muuta. Vastuvõetud EL-i direktiivi muudatus annab liikmesriikidele võimaluse konkreetse GMO-vaba piirkonna loomiseks ka hiljem lähtudes keskkonna- või põllumajanduspoliitika eesmärkidest.

Nimetatud seisukohad on kooskõlas vastava EL-i õigusega, mille kohaselt geneetiliselt muundatud toidu ja sööda turule lubamist ning loomade kloonimist puudutavad otsused peavad tagama EL-i siseturu  ühtse toimimise ja loomade heaolu. EL-is ei tohi keelata geneetiliselt muundatud toidu ja sööda kasutamist ning turule lubamist muudel, kui teaduslikel kaalutlustel. Säilima peab EL-i tasandi lubade menetlusskeem.

Artur Talvik pidas vajalikuks hoida GMO kasutamise lubamise suhtes kindlat joont, et sellega ei kahjustataks Eesti kui puhta keskkonnaga riigi mainet. Tema sõnul annab Eesti viimane otsus GMO-kultuuride kasvatamise osas ebamäärase signaali meie eesmärkidest.

Maaelukomisjoni esimees Ivari Padar rõhutas istungit kokku võttes, et teema on tähtis ja kinnitas, et komisjon hoiab seda jätkuvalt tähelepanu keskmes.

Märksõnad
Tagasi üles