L, 9.12.2023

TAI: alkoholitarvitamise muutmist takistab sõprade arvamus

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Tervise Arengu Instituut alustas alkoholi liigtarvitamise vastase teavitusega «Vähem alkoholi = rohkem elu», kutsudes mõtestama alkoholi rolli seltskondlikus ajaveetmises.

Suur osa alkoholitarvitamisest toimub ühise ajaveetmise käigus ning alkoholitarvitamist seltskondlikus suhtlemises võib pidada normiks. «Liigtarvitavad inimesed teavad sageli ka ise, et nad joovad liiga palju ja sellel võivad olla tagajärjed, kuid käitumise muutmisel on üheks takistuseks sisseharjunud käitumismustrid ning ümbritsevate hoiakud,» ütles TAI projektijuht Triin Ülesoo.

Alkoholitarvitamine võib Ülesoo sõnul kaasa tuua näiteks tülid suhetes, maine rikkumise sõprade silmis või õnnetustesse sattumise. TAI sõnum on, et muutuse tegemiseks ei peaks ootama, kuni probleemid tekivad või muutuvad tõsiseks.

«Tahame esile tuua mõtteviisi, et vähesem alkoholitarvitamine tähendab aktiivsemat ja sisukamat  elu ning vabanenud aja, energia ja raha saab suunata hoopis hobidesse, enesearengusse ja enda jaoks oluliste eesmärkide saavutamiseks,» lisas Ülesoo.

TAI tellitud viimasest alkoholiteemalisest uuringust selgus, et juba praegu proovivad paljud oma alkoholitarbimist piirata. 37 protsenti inimestest, kes alkoholi tarbivad, olid viimasel ajal proovinud seltskonnas vähem juua. «Eriti oluline on, et ka ümbritsevate inimeste suhtumine sellisele otsusele oleks toetav ja aktsepteeriv - üksi on vastuvoolu raskem ujuda, teiste positiivne hoiak loeb väga palju,» arvas ta.

Kampaania veebilehel saab teha testi, et määrata, millist alkoholitarvitaja tüüpi inimene on. Antakse ka soovitusi ja nippe, kuidas vähema alkoholiga aega veeta, pidusid pidada ning vähem juua. Teavituskampaania hõlmab lisaks veebilehele tele- ja raadioklippe, välireklaame ning internetireklaame.

Eesti ühiskonnale on iseloomulik Põhjamaade joomismuster, kus alkoholi tarvitatakse suures osas eesmärgiga end purju juua. Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu järgi oli purjutajaid 2014. aastal 29 protsenti inimestest, sealhulgas 50 protsenti meestest ning 15 protsenti naistest.  Nende hulka loeti inimesed, kes tarvitavad lühikese aja jooksul korraga üle kuue alkoholiühiku. See on näiteks kolm pudelit keskmise kangusega õlut või kuus pokaali veini või kuus pitsi kanget alkoholi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles