Telemeditsiin võimaldab ka hiidlastel sünnimärke kontrollida

Sünnimärkide puhul on vajalik eriarsti hinnang

FOTO: Dermtest

Alates novembrist on Kärdla perearstikeskuses võimalik sünnimärkide kontrollimiseks minna teledermatoskoopia uuringule.

Eestis diagnoositakse üle 200 melanoomi aastas. Melanoom on ohtlik vähivorm, kuid õigeaegse avastamisega saab halvima ära hoida. Dermatoloogi vastuvõtt ei ole aga kõikjal Eestis piisavalt kiiresti kättesaadav ning appi tuleb võtta infotehnoloogia.

Telemeditsiiniteenus Dermtest on nüüd kättesaadav ka Hiiumaal ning see aitab varakult avastada melanoomi ning muuta dermatoloogi konsultatsiooni paremini kättesaadavaks.

Protsessi kaasatakse perearstid, kes saavad enda käsutusse spetsiaalse tarkvara ning dermatoskoobi (mikroskoobi ja valgussüsteemiga kaamera). Dermatoskoobiga sünnimärgist tehtud pilt võimaldab näha naha pinnaaluseid muutuseid, mis enamasti ei ole silmale nähtavad. Nende hindamine on aga eriti oluline nahakasvaja varases arengustaadiumis.

Dermtest edastab dermatoskoobiga tehtud pildi sünnimärgist erialaspetsialistile hindamiseks. Patsiendile määratakse diagnoos ning edasine tegevusplaan tarkvara vahendusel. «Nii saab tuua eriarsti konsultatsiooni inimese kodule lähemale ning samuti efektiivsemalt rakendada dermatoloogide aega,» selgitas Dermtesti tegevjuht Priit Kruus.

Dermtesti tasulise teenuse raames konsulteerivad distantsilt pilte kogenud dermatoloogid Dr Niine Nahakliinikust. Dr Ulvi Loite Nahakliinikust märkis, et uuringule tasub tulla inimestel, kelle nahal on kasvav ja muutuv sünnimärk - suurenev, veritsev, mitmevärviline. “Melanoomi riski võib oluliselt suurendada ka liiga intensiivne päikesevalgus või pidev solaariumi külastamine” lisas Dr Loite. Tähelepanelikud peaksid olema ka kindlasti inimesed, kelle lähisugulastel on esinenud nahavähki.

Dr Meeli Paesüld Kärdla Perearstikeskusest ütles, et inimesi, kellele nahamuutused muret teevad, näevad nad igapäevaselt. «Paljude nahaprobleemidega oskame aidata ise, kuid sünnimärkide puhul on vajalik eriarsti hinnang» lisas Dr Paesüld. Inimesel palutakse öelda, milline sünnimärk talle muret teeb ning pereõde teeb sellest pildi, mis omakorda edastatakse eriarstile konsultatsiooniks. Õigeaegselt pahaloomulise nahakasvaja avastamisel saab alustada kiiresti raviga.

Dermtesti lahendus on kasutusel neljas maakonnas: lisaks Hiiumaale ka Tartumaal Ülikooli Perearstikeskuses, Raplamaa Haiglas, Harjumaal Ädala Perearstikeskuses ja Viimsi SPA tervisekeskuses. Samuti viidi suvel läbi mobiilne ennetusprojekt, kus külastati ka Viljandimaad, Ida-Virumaad ja Järvamaad. «Süsteemi kaudu on tehtud üle 1350 telekonsultatsiooni ning eesmärk on Dermtest viia kõikidesse Eesti maakondadesse ja seeläbi anda oluline panus melanoomist tingitud surmade vähendamiseks,» selgitas Priit Kruus teenuse eesmärke.

Populaarne

Tagasi üles