Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eksperdid: ravikanepit ei eksisteeri

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kanep | FOTO: Scanpix

Ehkki kanepi legaliseerijad räägivad vajadusest ravikanepi müük seadustada, siis arstide ja ravimiameti kinnitusel ravikanepit kui sellist ei eksisteeri ning sellise mõiste kasutamine on eksitav.

«Ravikanepit kui liiki ega sorti ei ole olemas,» selgitas ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk. «Küll aga on kanepist leitud üle 400 farmakoloogiliselt aktiivse ühendi, mille hulgas on umbes 60 kannabinoidi (nt delta-9-tetrahüdrokannabinool e THC ja kannabidiool e CBD), mille kogus kaaluühikus varieerub kuni 20-kordses ulatuses.» Just suure varieeruvuse tõttu on kanepi või selle osiste kasutamine ravis väga keeruline. «Saadav kannabinoidide annus (ja seetõttu ka riskid) on kontrollimatud ning kasu võrdlemine tekitatava kahjuga on keerukas,» lisas ta.

Ravimite (sh kannabinoide sisaldavate ravimite) turule lubamise eelduseks on, et saadav kasu ületab võimalikud riskid, ja see peab olema teaduslikult tõestatud. Erinevalt kanepist on teada toimeaine kogus ravimis, minimaalne toimiv ja maksimaalne ohutu annus ning annustamise sagedus. Kirjeldatud on ka võimalikud kõrvaltoimed ja koostoimed teiste ravimitega.

Kanepi, nagu ka tubaka, suitsetamise riskid on seotud kopsukahjustuse ja mõnede kasvajate tekkega. «Kanepisuitsetamise negatiivseid toimeid mõnuainena on põhjalikult uuritud, meditsiinilise kasutamise omi vähem – võimalik, et need on erinevad,» kõneles Kiisk. Ta lisas, et kuna meditsiinis kasutatakse ravimeid tihti eakamate ja kaasuvate haigustega inimeste puhul, samuti immuunsüsteemi funktsiooni tugeva häire foonil (nt vähivastast ravi saavad või AIDSiga patsiendid), võib toime olla erinev.

Riskidest tuleb eelkõige arvestada psühhomotoorseid häireid (nt tähelepanu ja reaktsioonikiiruse vähenemine, koordinatsiooni halvenemine), desorientatsiooni, mäluhäireid ning psühhoosi teket, juhul kui selleks on eelsoodumus. «Kuigi THC üheks loodetud toimeks on ärevuse vähenemine, võib ärevus mõnel patsiendil hoopis suureneda või tekkida ängistus ja meeleoluhäire,» lisas ta.

Kuigi kannabinoide sisaldavate ravimite kõrvaltoimed on ligilähedased marihuaanale, ei kahjusta suukaudne manustamine kopse ning ärevuse ja meeleoluhäirete tõenäosus võib olla väiksem. «Võrreldes suitsetamisega on ravimite eeliseks suukaudne manustamine, toimeaine teadaolev kogus ja sellest lähtuv täpse annustamise võimalus, toime aeglasem algus ja pikem kestus,» rääkis Kiisk.

Kanepi meditsiiniliseks kasutamiseks ei ole ravimiamet taotlusi saanud, kannabinoide sisaldavate ravimite kasutamiseks aga küll. Kiisk märkis, et kuna ühelgi kannabinoide sisaldaval ravimil Eestis müügiluba ei ole, on nende sisseveoks vaja raviarsti taotlust ja sotsiaalministeeriumi erialakomisjoni kooskõlastust. Seni on ravimiametile esitatud kaks taotlust (2014. ja 2015. aastal) kannabinoide sisaldava müügiloata ravimi kasutamiseks. Reaalselt on Eestis saanud kannabinoide sisaldavat ravimit (delta-9-tetrahüdrokannabinooli ja kannabidiooli kombinatsioon) üks patsient vähivalu leevendamiseks. Teise taotluse võttis arst tagasi, sest puudus erialakomisjoni kooskõlastus.

Ka Tartu Ülikooli kliinikumi vähikeskuse juht, onkoloog Peeter Padrik kinnitas, et mõiste «ravikanep» on eksitav. Ta viitas oma vastuses ravimiameti seisukohale, et kanepi raviotstarbel kasutamise peamine probleem seisneb selles, et  tooraine kvaliteet ei ole teada. Kanepisigaret võib sisaldada pestitsiide ja seenespoore, kanepist on leitud ligi 400 farmakoloogiliselt aktiivset ainet, segu kannabinoidne koostis ei ole teada ja erinevate kannabinoidide kogus kaaluühikus varieerub kuni 20-kordses ulatuses, samuti sõltub organismi jõudev kannabinoidide hulk suitsetamistehnikast.

«Nii et palun ärge levitage ajakirjanduses lihtsustatud väärinfot sellisest asjast kui ravikanep. Kanepi väljakirjutamist ei ole vaja leevendada,» pani ta südamele.

Padriku sõnul kasutavad nad kanepi asemel pigem ravimeid, millel on teadaolevad toimed ja kõrvaltoimed. «Ravikanep sisaldab paljusid ühendeid, mille toime täpne info pole teada,» lisas ta.

Põhja-Eesti regionaalhaigla andmetel on praegu maailmas kasutusel või uurimisel mitmed kannabinoide sisaldavad ravimid: sünteetiline tetrahüdrokannabinool: dronabinool ja nabiloon, tetrahüdrokannabinool+  kannabidiool: nabiksimool e Sativex, kannabidiool: Epidiolex.

Nende ravimite puhul ei ole takistuseks mitte väljakirjutamise reglement, vaid ametlike rahvusvaheliste näidustuste olemasolu ja hind. Näiteks maksab pudel Sativexi, millest jätkub üheks nädalaks, 350 eurot. Ravimite näidustused tuginevad teadusuuringutele. Dronabinool ja nabiloon on näidustatud AIDSi-haigetele äärmusliku kehakaalu languse korral isu tõstmiseks ning vähihaigetele keemiaravist tingitud iivelduse leevendamiseks.

Nabiksimooli saavad aga tarbida sclerosis multiplex’i põdejad, et leevendada valulikke lihasspasme, alles uuringute järgus olevat Epidiolexi plaanitakse kasutada laste raskekujulise epilepsia raviks.

Tasub teada

Kanep on taim, mis sisaldab ~500 keemilist ainet,

~100 nendest on kannabinoidid.

Meditsiinis kasutatakse kahte kannabinoidi: delta-9-tetrahüdrokannabinooli (THC) ja kannabidiooli (CBD).

Tagasi üles