Värske doktoritöö toob välja, et tänu 1996. aastal kohustuslikuks tehtud inimeseõpetuse tundidele ning noorte nõustamiskeskustele on Eestis viimase 15 aasta jooksul toimunud suur langus teismeliste rasedustes.
Uuring: teismeliste rasedused on Eestis märkimisväärselt langenud
Teismeliste, 15–19-aastaste, raseduste võrdlev uuring Euroopa Liidus näitas, et Eestis on olnud üks kiireimaid teismeliste raseduste langusi 2001–2010, vahendab Tartu ülikool hiljuti kaitstud doktoritöö tulemusi, mille koostas Kai Part. Teismeliste raseduste esinemise märgatav kõikumine riigiti on seletatav noorte seksuaaltervise teenuste, soodsate rasestumisvastaste vahendite ja seadusega tagatud turvalise abordi kättesaadavusega.
«Kahe küsitlusuuringu tulemused näitasid, et seksuaalhariduse saamine koolis oli 4,6 korda sagedamini seotud heade seksuaaltervisealaste teadmistega neidude ja noormeeste hulgas ning 2,7 korda sagedamini tõhusate rasestumisvastaste meetodite kasutamisega noorte naiste hulgas,» kirjeldas Tartu ülikooli sünnitusabi ja günekoloogia assistent Kai Part.
Noortel naistel ilmnes seos tõhusate rasestumisvastaste vahendite kasutamise ja noorte nõustamiskeskuste külastamise vahel ning kõrge rahulolu nende teenustega. Siiski on ebatõhusate rasestumisvastaste meetodite kasutamine noorte, eriti mitte-eesti emakeelega naiste hulgas levinud – see näitab, et märkimisväärne osa naistest on ohustatud plaanimatust rasedusest.
Mõlemast soost teismelistel leiti tugev seos suitsetamise ja purju joomise ning varase seksuaalelu alustamise vahel. «Siit peegeldub, et varane seksuaalelu alustamine moodustab osa üldisest riskikäitumisest,» ütles Part, lisades, et neidudel ilmnes veel seos traditsiooniliste sooga seotud hoiakutega, mis tõendab nende rolli seksuaalsusega seotud otsuste tegemise protsessis.
«Seega on tõenäoline, et kooli seksuaalharidusel koos noorte nõustamiskeskustega on märkimisväärne roll teismeliste raseduste ennetamisel Eestis,» tõdes Kai Part.