Arst: enamik Eesti HIV saanutest on tavalised pereinimesed

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Parim kaitse HIVi vastu on kaitstud vahekord.
Parim kaitse HIVi vastu on kaitstud vahekord. Foto: SCANPIX

HIV ei ole narkomaanide ega prostituutide haigus, Eestis on keskmine  HIV-sse nakatuja üle kolmekümne aastane heteroseksuaalne inimene.

«Uutest HIV-juhtudest Eestis on 2/3 üle 30aastased inimesed, täiesti tavalised pereinimesed,» ütles Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliiniku juhataja Kai Zilmer. Ta lisas, et HIV  ei ole enam narkomaanide, prostituutide ja homoseksuaalide haigus. Euroopa keskmine nakatumine 100 000 elaniku kohta on kuus ja Eesti on oma 24 juhuga esikohal. «Eestile järgneb Läti, kus see number on 17, aga näiteks Soomes on see number kolm ehk koguni kaheksa korda vähem kui Eestis,» rääkis arst. Tänavu HIVsse nakatumine kasvab ning seetõttu saab öelda, et epideemia jätkub.

Dr Kai Zilmeri sõnul oli käesoleva aasta novembris ravil 3251 inimest, aga peaks olema umbes 9000 inimest. «Võime öelda, et umbes 6000 inimest on nakkusohtlikud – osa nendest on inimesed, kes on teadlikud oma haigusest, aga pole ravil osa neist ei tea oma haigusest,» rääkis Zilmer. Eesti probleem on selles, et teste tehakse  liiga vähe, samas on see  ainus viis viirusekandjad üles leida. «Ravi on küll kallis, aga Eestis on ravi kõikidele HIV-positiivsetele tasuta. Me peame katkestama uute nakkuste ahela, muidu sööb HIV-ravi kogu riigi raha ära,» ütles arst.

Kui inimesel on diagnoositud HIV, tuleb arsti sõnul alustada ravi kohe. «Kui HIV-positiivne saab korralikult ravi, siis ta oma partnerit sisuliselt ei nakata – 96 protsenti ei nakata,» rääkis Zilmer. Ta selgitas, et selle otsuse taga on väga suur ja autoriteetne uuring ning nüüd on kõik seotud organisatsioonid seisukohal, et ravi tuleb alustada kohe pärast diagnoosi saamist. «Tänane loosung, mida soovitab UNAIDS, on 90-90-90. See on võti, kuidas epideemia peatada,» rääkis Zilmer. See tähendab, et eesmärk on, et HIV-positiivsetest vähemalt 90 protsenti teab seda, et nad on HIV-positiivsed. «Nendest omakorda 90 protsenti on ravil ning neist ravil olijaist 90 protsenti on viiruse tase nii madal, et teiste nakatamise tõenäosus on nullilähedane.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles