Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rahandusministeerium soovib e-sigaretid maksustada

Praegu kehtiv seadus käsitleb e-sigarette traditsioonilistest tubakatoodetest erinevalt. FOTO: CHRISTIAN HARTMANN/REUTERS

Rahandusministeerium kavatseb maksustada aktsiisiga e-sigaretid ja teised tubakatooted, mida praegu kehtiv seadus ei käsitle.

«Maksustamise analüüsi eesmärk on kaitsta rahvatervist ja piirata e-sigarettide ning nendega sarnaste toodete tarbimist. Sama eesmärki teenib praegu kehtiv tubakaaktsiis,» ütles rahandusminister Sven Sester. Tema sõnul saab maksustamise laiendamisega takistada seni maksustamata toodete tarbimise kasvu. «Tervisekahju vähendamiseks ja alaealiste suitsetamise piiramiseks on oluline kohelda ühtemoodi kõiki tooteid, mida kasutatakse sarnaselt või sarnasel eesmärgil klassikaliste tubakatoodetega,» lausus Sester.

Väljatöötamiskavatsuses esitatud muudatused kaotaksid rahandusministeeriumi sõnul ka ebavõrdse konkurentsi Eesti tubakaturul, kuna e-sigarette seni ei maksustata. Lisaks e-sigarettidele on turule toodud näiteks vesipiibus kasutatavad aurukivid, mida on samuti kavas maksustama hakata.

Rahandusministeeriumi hinnangul oleks otstarbekam maksustada vaid e-sigarettide vedelik ja mitte selle tarbimiseks kasutatavaid seadmeid, nagu ei maksustata ka näiteks isekeeratavate sigarettide filtreid ega paberit või piipu. Võimalike maksupettuste vähendamiseks ja tervisekaitse eesmärgil on parim viis maksustada nii nikotiiniga kui ka ilma nikotiinita e-sigarettide vedelik. Välisriikidest on juba teada juhtumeid, kui nikotiinivaba vedeliku nime all on müüdud tegelikult nikotiinisisaldusega e-sigareti vedelikke.

Eestis tarbib e-sigarette ligikaudu üheksa protsenti suitsetajatest, kusjuures 58 protsenti e-sigarettide tarbijatest kasutab nikotiiniga vedelikke, 28 protsenti nii ühte kui teist ja vaid 14 protsenti ainult nikotiinita vedelikke, selgub 2014. aasta novembris Turu-uuringute AS-i tehtud küsitluse andmetest.

Uudseid tubakatooteid kasutatakse üha enam. ELi-üleses 2014. aasta uuringus märgitakse, et e-sigarettide esmakordseid proovijaid on enim Prantsusmaal (21 protsenti vastanutest), järgnevad Küpros (17 protsenti) ja Eesti (15 protsenti).

Tuginedes maksu- ja tolliameti andmetele ja riigi eelarvestrateegiale 2016–2019 on oodatav tulu e-sigarettide maksustama hakkamisest kuni 6 miljonit eurot aastas.

Euroopa Liidu liikmesriikide seas maksustatakse 2015. aastal e-vedelikke Itaalias (nikotiiniga ja ilma) ja Portugalis (ainult nikotiiniga). Rumeenia alustab ainult nikotiiniga e-vedelike maksustamist 2016. aastal. Ungari planeerib nikotiiniga ja nikotiinita e-vedelike maksustamist 2017. aastast. Läti kavatseb e-vedelikud maksustada 2016. aasta keskel.

Seadus peaks jõustuma hiljemalt 2018. aasta jaanuaris.

Tagasi üles
Back