Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Noori vene sportlasi tabas Eestis haiguspuhang

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
22 noroviirusesse haigestunud Peterburi lapsest 12 sattus Ida-Virumaa keskhaiglasse (pildil), neli last võttis vastu Narva haigla, ülejäänud viidi Rakverre. | FOTO: Toomas Huik

Sel nädalal tabas Peterburist Eestisse treeninglaagrisse tulnud lapsi haiguspuhang ning nad saadeti kiirabiga haiglasse.

Ida-Virumaal asuva Voka spordibaasi juhi Peeter Söödi sõnul anti 2. jaanuaril baas rendile Peterburist tulnud lastegrupile. Grupis oli 25 last vanuses 9 kuni 15 aastat. Toitlustust pakub baasis firma Konflora.

«Kolme esimese päeva jooksul oli kõik korras,» rääkis Sööt. Üks lastest oli saabudes veidi külmetanud ja tema sümptomid ei kattunud teiste, hiljem haigestunute omadega. Esimesed lapsed jäid haigeks teisipäeval hommikusöögi järel, aga pärast lõunasööki kurtsid seedehäirete üle ka ülejäänud.

Söödi sõnul otsustati seejärel kohale kutsuda kiirabi, mis saatis 25 lapsest 22 haiglasse. Ida-Virumaa keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna vanemarst Arnold Persidski selgitas, et 12 last otsustati jätta Puru haiglasse jälgimisele. «Rohkem lapsi ei suutnud me vastu võtta ja pöördusime teiste haiglate poole. Neli last võttis vastu Narva haigla, ülejäänud viidi Rakverre.»

Algselt kahtlustati toidumürgitust, kuid üsna pea selgus, et tegu on mingi viirusega. «Meile selgitati, et asi pole ilmselt toidus,» rääkis spordibaasi juht. Juba kolmapäeval tulid baasi kontrollima terviseameti esindajad, kes võtsid ka proovid. Mis viirusega on tegu, ei ole veel teada. «Tean vaid, et kolm last ja treener ei nakatunud. Samas on sarnased sümptomid meie treeneril, kes elab keskusest veidi eemal,» rääkis Sööt. Esialgu on piiratud juurdepääsu spordibaasile, ruumid on desinfitseeritud ja inimesi hoiatatud.

Arnold Persidski sõnul ei ole praegu mingit ohtu laste tervisele. Nad jäeti haiglasse pigem seetõttu, et nad tulid treeninglaagrist, mitte kodust, kus neid oleks saanud nõuetekohaselt hooldada.

Lapsed said esmast vajalikku abi – pandi tilgutite alla ja anti antibiootikume. Neid ei jäeta haiglasse kauemaks kui kolmeks päevaks ja spordikeskuse juhi sõnul said mõned neist välja juba järgmisel päeval. Laager pidi kestma 10. jaanuarini. «Kas lapsed jäävad lahkumispäevani või saadame nad varem koju, sõltub nende enesetundest ja ka arsti soovitustest,» rääkis Sööt. Treener on vanemaid juhtunust teavitanud. Selline massiline haigestumine on Voka spordibaasis esmakordne.

Terviseametist kinnitati Postimehele, et Vokasse treenima tulnud laste haigestumise põhjustas Norwalki viirus. Ameti teatel olid peamisteks sümptomiteks oksendamine ja kõhulahtisus. «Õnneks väga kergesti leviv ja organismi põhjalikult raputav Norwalk lahkub kiiresti, mis tähendab, et lapsed on paranenud ja jõudsid pärast haiglaravi veel ka veidi trenni teha,» teatas amet.

FB

Tasub teada

Norwalki ehk noroviirused on väga nakkavad, levides kergesti ühelt inimeselt teisele, haigestumiseks võib piisav olla nii vähese hulga kui kümmekonna viiruseosakese sattumine seedekulglasse.

Pärast nakatumist hakkavad noroviirused seedekulglas paljunema ja haigusnähtude tekkeni kulub tavaliselt 1–2 päeva. Kui viirusosakesi on sattunud soolestikku aga massiliselt, võivad haigusnähud tekkida juba 10–12 tunni möödudes.

Haigus algab järsult ja nakatunud isik tunneb ennast väga haigena – iiveldus, oksendamine, vesine kõhulahtisus kõhuvaluhoogudega, külmavärinad, peavalu, lihastevalud ning üldine väsimustunne. Umbes pooltel haigestunutel on ka väike palavik. Haigusnähud kestavad 24 kuni 60 tundi ja tavaliselt tervistutakse ilma jääknähtudeta ja täielikult.

Noroviirusega nakatunud isikud levitavad viirusi mõnikord juba enne haigusnähtude teket ning pärast paranemist veel 2–3 päeva kuni kaks nädalat. Selle tõttu on eriti tähtis, et noroviirushaigusest paranenud isikud peseksid käsi ja kasutaksid teisi hügieenilisi meetmeid ka pärast tervekssaamist.

Allikas arst.ee

Tagasi üles