«Meditsiinispetsialistid nagu ma isegi, on juba aastakümneid osteoporoosi ja teiste luuhädade käes kannatavate patsientide seas propageerinud D-vitamiini preparaatide võtmist,» kirjutab geneetilise epidemioloogia professor Tim Spector ajalehes Independent. «Kuid hiljutine uuring D-vitamiini võtmisega seotud riskide kohta veenis mind lõpuks, et eksisin.»
Spector juhib tähelepanu uuringule, mis näitas, et D-vitamiini võtmine väga suurtes kogustes võib suurendada mahakukkumise riski. Kuigi D-vitamiin aitab väidetavalt vältida luumurde ja pikalikukkumist, aeglustada vananemist ning aitab lihased ja immuunsüsteem tugevamaks muuta, ei ole tema sõnul kunstlike D-vitamiini preparaatide kasulikku mõju tavalistele inimestele veel keegi tõestanud.
Seejuures näitavad hiljutised uuringud, et vitamiinipreparaatide võtmine võib olla ohtlik. Ühest laiapõhjalisest uuringust selgus, et E-vitamiini ja seleeni võtmine võib suurendada eesnäärme vähi riski. Eelmisel aastal näitas ka ligikaudu poolt miljonit inimest hõlmanud 27 uurimistöö põhjal tehtud analüüs, et vitamiini- ja mineraalipreparaatide regulaarne võtmine ei hoia ära vähki ega südamehaigusi ja üleliia suurte koguste võtmine hoopis suurendab nende riski.
Kui varem ei tundnud arstid patsientidele D-vitamiini preparaate soovitades kunagi muret, sest arvati, et paha see ikka teha ei saa, siis hiljutiste uuringute põhjal tuleks Spectori sõnul enne suurte vitamiinikoguste väljakirjutamist kindlasti järele mõelda. Tavaliselt kirjutatakse D-vitamiini välja 800–1000 toimeühikut päevas (24 000–30 000 ühikut kuus), kuid kaks eakate inimestega tehtud uuringut näitavad, et 40 000–60 000 ühiku tarbimine kuus võib olla tervisele ohtlik.