L, 23.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lasterõivaste karusnahk on täis tervistkahjustavaid mürke

Heilika Leinus
, reporter
Facebook
Comments
Paljude lasteriiete karusnahksed äärised sisaldavad lubatust rohkem ohtlikke kemikaale.
Paljude lasteriiete karusnahksed äärised sisaldavad lubatust rohkem ohtlikke kemikaale. Foto: Vicky Kasala/picture alliance / moodboard

Saksamaal läbi viidud hiljutisest uuringust selgub, et lastejopede karusnahksed äärised sisaldavad suurtes kogustes mürgiseid kemikaale, mis on ohuks kandjate tervisele.

Tuntud brändide nagu Canada Goose, Versano, Woolrich, Nickelson ja Airforce testimisel ilmnes, et kõik rõivad sisaldavad kõrges koguses formaldehüüdi ja etoksülaate, mis võivad põhjustada allergiaid, hormonaalseid häireid ning vähki, vahendas loomade eestkoste organisatsioon Loomus. Kahjulike ainete sisaldust karusnahkades uuris sõltumatu labor Bremer Umweltinstitut.

«Tulemused on väga rahutukstegevad. Taas kord on tõestatud, et karusnahksete rõivaste ja aksessuaaride tootmisprotsess võib inimeste tervisele ohtlikult mõjuda. Ning seekord räägime lasterõivastest. Korduvalt on ulatuslikud rahvusvahelised uuringud viidanud, et karusnahksed tooted mürgitavad kandjat. Ning muutunud pole midagi. Loodan, et see uus raport viib otsustavate sammude elluviimiseni,» kommenteeris tulemusi uuringu tellinud Hollandi loomakaitseorganisatsiooni Bont voor Diereni esindaja Nicole van Gemert.

Formaldehüüd ehk metanaal imendub organismi hingamise ja naha kaudu ning võib põhjustada ärritusi ja allergiaid. 2004. aastal lisas rahvusvaheline vähiuuringute agentuur (IARC) formaldehüüdi vähitekitajate nimekirja.

Etoksülaadid käituvad organismis sarnaselt östrogeenina, põhjustades hormonaalseid häireid. Need kemikaalid imenduvad organismi naha kaudu ning satuvad seejärel vereringesse. Etoksülaadid püsivad organismis mõnel juhul üle kahekümne aasta ja võivad põhjustada kroonilisi tervisehäireid. 

Testitud kuuest rõivabrändist sisaldasid formaldehüüdi Hollandi tarbijakaitseseadusega lubatust suuremas koguses viie brändi tooted. Hollandi tarbijakaitseseaduse kohaselt peavad tooted, mille formaldehüüdisisaldus ületab 120 mg/kg, tulema märgistusega, mis juhendab toodet enne selle kasutamist pesema. Pärast pesemist ei tohiks formaldehüüdi tase olla kõrgem kui 120 mg/kg. Sellist juhendit ei olnud ühegi testitud jope küljes.

Euroopa mänguasjade ohutusdirektiivi kohaselt ei tohi tekstiilist mänguasjad sisaldada rohkem kui 30 mg/kg formaldehüüdi. Kõik testitud karusnahksed detailid ületasid selle taseme. Canada Goose lastejope karusnahast ääris sisaldab 240 mg/kg, Airforce jope 180mg/kg ja Versano jopest leiti 260 mg/kg formaldehüüdi.

Sarnase tulemuseni jõuti ka etoksülaate testides. Viie brändi toodetes oli neid kahjulikke aineid rohkem kui seda lubaks tekstiilitoodete testimis- ja sertifikatsioonisüsteem Oeko-Tex Standard 100. Selle standardi sihiks on mõõta kahjulike ainete sisaldust tekstiilis tulenevalt tekstiili reaalsest kasutusest. Mida intensiivsem on toote kontakt nahaga, seda rangemad on kasutusnõuded.

Suurim lubatud  kogus etoksülaate on Oeko-Tex Standardi kohaselt 100 mg/kg, ning selle ületavad Airforce, Versano, Nickelson ja Canada Goose. Kui etoksülaatide tase tootes ületab 1000 mg/kg, peab maaletootja tarbijat teavitama etoksülaatide kõrgest tasemest ja sellega kaasnevatest ohutusnõuetest. See kehtib näiteks ka Airforce jope karusnahadetailide puhul. 

Amsterdami ülikooli toksikoloog Jakob de Boer hoiatab, et etoksülaatide ja formaldehüüdi suur sisaldus peaks meie tähelepanu pöörama karusnaha kandmisega seotud terviseohtudele.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles