«Kellel on kroonilise igemepõletiku tagajärjel tekkinud korralikud igemetaskud ja luukadu, siis neil on hambaid tunduvalt raskem hooldada ja pehmet kattu ära saada. Ja kivi ei saa ammugi ära,» möönis tohter.
Probleemsete igemetega patsientidel saab hambakivi eemaldamisega põletikku ja luukadu pidurdada. «Seda luud enam tagasi ei saa ja endist olukorda ka tagasi ei saa, aga vähemalt on sellega võimalik olukorda hoida stabiilses faasis,» selgitas Orn.
«Sellist lihtsamat hambakivi eemaldamist teebki iga hambaarst ja seda võib ka hügienist teha. Kui see olukord on juba keerulisem, et on ka tarvis sügavamalt puhastada, siis on olemas spetsiaalsed arstid nagu parodontoloogid,» lisas suu- ja hambahaiguste osakonna juhataja.
Levinud arvamise kohta, et hambaarstid eemaldavad hambakivi vaid selle pärast, et inimestelt raha kätte saada, ütles Orn, et tema ei usu, et hambaarstid teevad midagi ilma vajaduseta. Probleem võib tekkida sellest, kui patsiendile ei selgitata korralikult hambakivi eemaldamise vajadust või patsient pole andnud korralikku nõusolekut.
«Pigem see on probleem suhtlustasandil, aga kindlasti mitte selline, et kui muud ei ole teha, siis me peseme patsiendi hambaid,» möönis stomatoloogiakliiniku suu- ja hambahaiguste osakonna juhataja.
«Kui arvestada seda, et protseduuri peale kulub tund aega ja kui kõik kulutused kokku arvutada, mis sellele lähevad, alustades palkadest pluss kõik muud materjalid, siis tegelikult ega see ei saagi väga odav olla,» ütles Orn.