Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Aegunud kord jätab inimesed perearstita

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Perearstide nappus Eestis süveneb. | FOTO: Scanpix

Kuna Tallinnas on perearstide teeninduspiirkonnad jagatud kindlate tänavate järgi, siis on inimestel elukoha vahetusel või arsti mujale kolimisel raske leida endale uut arsti.

Kõikidel Eesti elanikel on õigus vajadusel vahetada perearsti ja see teema kerkib reeglina päevakorda kas inimese elukoha vahetuse või harvadel juhtudel perearsti kohamuutuse järel, teatas terviseamet.

Perearstidel on oma kindel teeninduspiirkond, milleks on enamasti kohaliku omavalitsuse üksus nt Pärnu või Tartu linn, Värska vald või Toila vald.  Tallinn on varasemast ajast jagatud teeninduspiirkondadeks tänavate kaupa, mis muutis perearsti vahetamise või valimise väga keeruliseks. Keerukust lisas tõsiasi, et Tallinn ehitab. Pidevalt kerkis juurde uusi eramuid, mis ei kuulunud ühegi perearsti teeninduspiirkonda.

Olukorrale lahenduste leidmiseks alustas terviseamet 2013. aastal läbirääkimisi Tallinna perearstidega, sooviga laiendada teeninduspiirkonnad linnaosapõhisteks. 29. jaanuari seisuga on Tallinnas muudetud linnaosapõhiseks 79 perearsti teeninduspiirkonnad 268st,  nende hulgas on ka päris uute nimistute avamisi.  Linnaosapõhiseid teeninduspiirkondi leiab Kristiine, Haabersti, Kesklinna, Pirita ja Nõmme linnaosadest.

Samuti on igas linnaosas perearste, kelle teeninduspiirkond on linnaosapõhine ja kelle nimistu piirsuurus pole täitunud. Juhul kui inimene ei leia terviseameti registrist oma tänavat ühegi perearsti teeninduspiirkonnast, saab ta registreerida ennast linnaosapõhise teeninduspiirkonnaga perearsti juurde. Infot linnaosapõhiste perearstide kohta saab terviseameti kodulehelt või peremeditsiini osakonna peaspetsialistilt Ive Vikströmilt: ive.vikstrom@terviseamet.ee, tel 6509850.

Kui teie perearst vahetab asukohta, siis tal ei ole kohustust oma nimistu iga patsienti individuaalselt teavitada asukoha muutusest. Piisab, kui perearst annab esimesel võimalusel teada oma asukoha vahetuse plaanist keskuse teadetahvlil ja oma keskuse veebilehel.

Juhul kui perearst kolib, jääb patsient endiselt perearsti nimistusse ning perearstiabi on kõigile nimistu patsientidele tagatud.

Tagasi üles