Suurbritannias lubati enneaegseid sünnitusi käsitleva uurimisprogrammi raames esmakordselt embrüote geenmanipulatsiooni.
Anti luba embrüote geenmanipulatsiooniks
Francis Cricki instituudi teadlase dr Kathy Niakani taotlus uurimisloa laiendamiseks ja embrüote geenmanipulatsiooni lubamiseks sai Suurbritannia ametiasutuselt heakskiidu, kirjutaba ajaleht Bild.
Selline protseduur teostatakse maailmas teist korda ja esimest korda kiideti see eelnevalt ka ametiasutuse poolt heaks. Otsus võib uuesti elavdada arutelu selle üle, kas inimeste geene manipuleerida on eetiline, ja suurendada ka hirmu, et oleme teel katseklaasist tulevate disainitud beebide poole. Eelmisel aastal tegid sarnaseid katseid Hiina teadlased.
Teadlased püüavad välja selgitada, miks ligikaudu 50 protsenti viljastatud munarakkudest ei arene edasi. Nad oletavad, et põhjuseks võib olla vigane geenikood ja püüavad välja selgitada, missugune geen paneb rakud jagunema. Uurijad loodavad, et kui selle veaga embrüod õnnestub eelnevalt avastada, siis saab vältida nurisünnitusi ja edutut kunstlikku viljastamist.
Katsetega kavatsevad teadlased algust teha juba märtsi alguses. Pilootkatsetus peaks aset leidma 30 embrüoga, mis võivad olla maksimaalselt seitsme päeva vanused. Neid uurimistööks naise emakasse viia ei ole lubatud.