Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Lastehaiglasse sattus kriitilises seisus laps, kes kaalus vaid kuus kilo

4
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ka hea ema ei pruugi alati aru saada, et lapse tervisega on midagi lahti. | FOTO: Jörg Lange / picture-alliance / Scanpix

Lastehaiglasse sattus toitmishäiretega kriitilises seisus pooleteiseaastane laps, kes kaalus vaid kuus kilo.

«Emal oli juba kuus last, kõik kõhnakesed – ta ei osanud arvatagi, et väikseim laps on kidurake hoopis haiguse tõttu,» ütles Tallinna Lastehaigla sotsiaaltöötaja Karin Agrov, kelle sõnul annaks selliseid juhtumeid ennetada, kui perearst beebit pärast sündi kodus külastaks, kirjutab Pealinn.

Sotsiaalministeerium soovib välja töötada seaduseelnõu, mis muudaks perearsti või -õe koduvisiidi vastsündinu koju kohustuslikuks – et kontrollida lapse tervist, vanemlikke oskusi ja avastada ka riskipered. Kuid perearstid ega haigekassa pole kavandatava seadusemuudatusega päri. Nad on väitnud, et tervishoiutöötaja ei ole õige inimene sotsiaalseid riske hindama ning kodukülastus on pigem ressursiraiskamine.

Paljud spetsialistid leiavad siiski, et perearstid-õed peaksid siiski beebit kodus külastama. Tallinna lastehaigla sotsiaaltöötaja Karin Agrovi sõnul puutub ta oma töös kokku küllalt suure hulga kurbade juhtumitega, mida perearstivisiidiga oleks võinud ennetada. «Kõige suuremad probleemid esimestel elunädalatel on see, et laps ei saa rinnast piima kätte või pole ema selgeks saanud, kuidas täpselt last toita. Kui nad haiglasse jõuavad, on nad sünnikaalust palju kaotanud,» rääkis Agrovi. «Sellisel juhul oleks perearsti nõuannetest palju abi. Sageli on toitumisprobleemi kõrval ka muu haigus. Mõni laps on haige pikka aega, enne kui ema aru saab, et midagi on viltu. Tema oli hoopis väga rahul, et laps on nii vaikne ja rahulik.»

Argov  märkis, et see ei tähenda, et tegemist on halva vanemaga – ema lihtsalt ei pruugi tita terviseprobleemi märgata. Sotsiaaltöötaja tõi näite, kus haiglasse sattus toitmisprobleemidega kriitilises seisus pooleteiseaastane poiss, kes kaalus vaid kuus kilo. Väikest poissi tuli mitu kuud turgutada, et ta eakohasesse vormi saaks. «Ema ei osanud arvatagi, et selle taga, et laps ei söö korralikult on tegelikult raske haigus. Need selgusid alles siis, kui ta arsti juurde sattus,» rääkis sotsiaaltöötaja.

Tagasi üles