Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Reisimeditsiinist ränduri silme läbi: suurema kodutöö peab ikkagi ise tegema

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Justiitsministeerium plaanib piirata ka elatisvõlglase reisimist. | FOTO: Eero Vabamägi

Paar korda eksootilisemates riikides reisinud tallinlanna sõnul ei saa jääda lootma ainult reisieelse nõustamise kabinetis saadud soovitustele, põhjaliku kodutöö peab ikkagi ise tegema.

«Põhimõte on ikkagi see, et sa pead ise kodutöö ära tegema ja lihtsalt olema valmis esitama küsimusi,» ütleb tallinlanna Marge Eelmaa (53), kes on reisieelse nõustamise kabinetis käinud kaks korda. Nimelt käis ta seal 2013. aastal enne kuuks ajaks Aafrikasse Keeniasse ja Tansaaniasse minekut ning 2014. aastal enne seljakotimatka Dominikaani Vabariiki.

Oma kogemuste põhjal on ta reisieelse nõustamise suhtes kriitiline. Tema hinnangul on reisinõustamisega tegelevate arstide reisikogemus võrdlemisi väike, mistõttu ei oska nad peale vajalike vaktsiinide väljakirjutamise eriti asjakohaseid soovitusi anda. «Nad toetuvad mingitele etteantud kuivadele standarditele,» põhjendab Eelmaa. Seni on ta valdava soovitusena saanud kaasa nõuande vaadata värskeimat reisiinfot välisministeeriumi kodulehelt.

«Mida ta küll ütles enne Aafrikasse minekut, oli see, et ehkki otseselt selles piirkonnas, kuhu meie läksime, malaariat ei olnud, võis seal üksikuid malaariasääski siiski esineda,» meenutab Eelmaa. Siis sai ta küll sääsetõrjevahendeid puudutavatest nõuannetest kasu. Küll aga nendib ta, et selle taga võib olla ka tavapärane praktika meditsiinis, kus arstid teevad teatud ravimifirmadega koostööd.

Teisel korral läks asi väga kiiresti. «Ütlesin, et mul on kollane kaart olemas, need-need asjad tehtud ja mingi üks asi on vaja juurde teha – see oli nagu konveieril,» kirjeldab Eelmaa, kes läks tookord vaid eksootilisse kohta reisimiseks vajamineva templi järele. «Muidugi, kes oli seal väga vahva, oli see vanem proua, kes teeb neid süste – ta oli nii hoolitsev ja tore,» toob ta esile.

Kuigi Eelmaa ise jõudis mõlemal korral reisieelse nõustamise kabinetti üpris napilt enne reisi, soovitab ta võtta see käik ette võimalikult vara – kui reisiplaan juba teada on. «Meil kellelgi ei hakanud paha, aga oleneb, kuhu piirkonda sa lähed – sa võid saada nii palju vaktsiine korraga, et organismis võib tekkida palavik ja tekitad endale liiga suure riski, kui reisile lähed.»

Tagasi üles