E, 29.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

E-sigarette suitsetavad teismelised hakkavad tõenäolisemalt ka tavasigarette suitsetama

Facebook Twitter
Comments 2
Värske uuring toob välja, et e-sigarettide suitsetamine soodustab tavasigarettide tarbimist.
Värske uuring toob välja, et e-sigarettide suitsetamine soodustab tavasigarettide tarbimist. Foto: SCANPIX

Kuigi e-sigarettide suitsetamist peetakse vähem tervist kahjustavaks kui tavaliste sigarettide suitsetamist, on esinenud ka arvamusi, et e-sigarettidest võib kujuneda hüppelaud hariliku suitsetamiseni.

Seda kinnitab ka hiljuti Hawaiil tehtud uuring, mille tulemusena leiti, et teismelised e-sigarettide kasutajad olid hiljem suurema tõenäosusega suitsetajad, vahendab meditsiiniuudiste portaal Med24.

2013. aastal küsitleti 2338 kooliõpilast keskmise vanusega 14 aastat ning uuriti nende e-sigarettide ja tavaliste sigarettide suitsetamise kohta. Aasta hiljem küsiti õpilastelt samu küsimusi uuesti. Selle tulemusena leiti, et võrreldes e-sigarette mittekasutanud õpilastega olid 2013. aastal e-sigarette kasutanud õpilased aasta hiljem kolm korda suurema tõenäosusega tavaliste sigarettide suitsetajad.

Regulaarsed sigarettide suitsetajad said ainult nendest noortest, kes eelnevalt olid regulaarselt e-sigaretti kasutanud. Need tulemused jäid püsima ka pärast andmete kohandamist võimalike segavate tegurite, sealhulgas koduse keskkonna ja vanemate haridustaseme suhtes.

2013. aastal oli e-sigarette kasutanud 31 protsenti ning tavalisi sigarette suitsetanud 15 protsenti õpilastest. Aasta hiljem olid vastavad näitajad 38 protsenti ja 21 protsenti. 2013. aastal nii tavalisi kui e-sigarette suitsetanud õpilased ei olnud aasta hiljem oma tavaliste sigarettide hulka vähendanud.

Uurimuse läbiviinud teadlased juhivad tähelepanu, et tegemist oli puhtalt jälgimisuuringu tulemustega, mis ei võimaldanud välja selgitada põhjus-tagajärg seoseid. Siiski leidsid nad jaanuari lõpus avaldatud uuringutulemustes, et nende järelduste valguses võib teismeliste ligipääsu piiramine e-sigarettidele siiski kaasa tuua soodsaid tulemusi ka rahvatervise seisukohalt.

Refereeritud artiklit saab täismahus lugeda meditsiiniuudiste portaalist Med24.

Facebook Twitter
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles