Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Staarkirurg tõmbas kõik haneks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Paolo Macchiarini. | FOTO: ITAR-TASS / Scanpix

Itaaliast palgatud väidetav tipparst Paolo Macchiarini on toonud rootslaste kuulsale meditsiiniülikoolile üleilmse tähelepanu. Paraku mitte sellise, nagu Nobeli meditsiinipreemiat jagav asutus soovinuks.

Tänapäeval on ka haiglatel ja teadusasutustel vaja staare – ja ühe sellise Karolinska instituut Stockholmis endale kuus aastat tagasi saigi. Itaallase Paolo Macchiarini elulookirjeldus avaldas muljet. Ta oli töötanud suurtes haiglates, olnud professoriks Prantsusmaal, Saksamaal, Hispaanias ja Ameerikas. Aga mis peamine: ta oli teinud endale üle maailma nime kunstliku organi, plastikust ja patsiendi tüvirakkudest koosneva hingetoru siirdajana. See tähistas meditsiiniajaloos revolutsiooni. Macchiarini oli koguni nii kuulus, et kvaliteetajakirjanduse lipulaevu New York Times avaldas temast kaaneloo ning telehiid NBC väntas kahetunnise erisaate.

Paraku läks Macchiarini (57) palkamine Karolinska instituudile, mis annab välja meditsiiniteaduste Nobeli preemiat, kalliks maksma. Selle nädala algul teatas Urban Lendahl, Nobelit määrava komitee peasekretär ja üks Macchiarini värbajaid, et astub oma kohalt tagasi. Nädal varem oli instituudi juhtkond teatanud, et ei kavatse selle aasta novembris Macchiarini lepingut usalduse kaotuse tõttu pikendada ning asub uurima, mida staarprofessor viimastel aastatel tegelikult korda on saatnud.

Macchiarini on suutnud luua arvamuse, et tema välja töötatud sünteetiline hingetoru on teaduse ime, sest lahendab kaks seni ületamatut probleemi: doonororganite nappuse ning siirdatud organite äratõukamise. Paraku tuli välja, et kaheksast siirdatud sünteetilise hingetoruga patsiendist kuus on pärast operatsiooni peatselt surnud. Lisaks ilmnes, et Macchiarini uurimistöö sel teemal pole olnud sugugi piisav ning on tekitanud ühtlasi eetilisi küsimusi.

Süttib romantika

Aga veelgi kummalisemaks läks asi siis, kui tekkisid küsimused, kas soliidselt halliseguste juustega Macchiarini on ikka see, kelle ta väidab end olevat. Ameerika ajakiri Vanity Fair avaldas selle kuu numbris pika loo, kus osutas tõsiasjadele, et väidetav superkirurg on oma elulookirjelduses ehtinud end mitme ülikooli professori tiitlitega, mida tal tegelikkuses ei ole kunagi olnud.

Kuid Macchiarini juhtum läks veelgi pikantsemaks, kui Vanity Fairi loo autor Adam Ciralsky sai rääkima telekontserni NBC produtsendi Benita Alexanderi (49). Tumedapäine Alexander hoidis pikka aega salajas, et oli kolm aastat tagasi Macchiarinisse armunud, kui käis võttemeeskonnaga staarkirurgist telesaadet tegemas. Alexander oli neli aastat tagasi lahutanud oma esimesest mehest, kellega tal on tütar, ning abiellunud seejärel tantsuõpetajaga, kellega kooselu ei toonud aga loodetud õnne. Naine leidis Macchiarinis võtete vaheajal oma elumurede kannatliku ärakuulaja. Pikapeale muutus nende suhe romantiliseks.

Kuut võõrkeelt valdav Macchiarini osutus unistuste meheks. Ta lennutas Alexanderit nädalalõppudel maailma kaunitesse paikadesse, viis kallitesse restoranidesse ning ostis talle hinnalisi kingitusi. Veidi vähem kui aasta pärast tutvumist tegi Macchiarini talle abieluettepaneku, mille naine vastu võttis. Pulmad pidid toimuma mullu suvel Roomas.

Alexander tunnistas Vanity Fairi loos, et oli mehest ja tema sidemetest pimestatud. Macchiarini väitis talle, et on paavsti ihuarst ning opereerinud teiste seas Jaapani keisrit ning Ameerika presidente Barack Obamat ja Bill Clintonit. Seetõttu sai Macchiarini oma väljavalitule ka lubada, et nad paneb oma suveresidentsis paari paavst Franciscus isiklikult. Samuti kinnitas ta, et pulma tuleb laulma Andrea Bocelli. Miks pidanukski naine selles kahtlema, kui mees lasi tellida isegi uhked pulmakutsed, mis läksid teele Obamadele, Clintonitele, Vladimir Putinile, Kofi Annanile, Russell Crowe’le ja Elton Johnile ning paljudele teistele suurnimedele, kes tutvustamist ei vaja.

Luhtunud pulmad

Kogu muinasjutuline lugu varises kokku kaks kuud enne pulmi. Alexander sai ühelt sõbralt e-kirja, milles too märkis, et paavst viibib pulmapäeval hoopis Ladina-Ameerikas. Alexander palkas seejärel eradetektiivi, kellel palus peiu tausta hoolikalt kontrollida. Ja tuli välja, et kõik, mida Macchiarini oli kokku lubanud, on bluff: paavst pole kellestki Macchiarinist kuulnudki ning Bocelli ei esine eales pulmalaulikuna. Tagatipuks ilmnes, et Macchiarini on abielus – juba 30 aastat.

Alexander saatis kõigile kutsutuile teate, et pulmad jäävad ära.

Karolinska instituudi koduleht näitab endiselt, et Macchiarini töötab seal kurgu-, nina- ja kõrvahaiguste osakonnas. Kuid instituut on algatanud ametliku uurimise, et selgitada, mismoodi mees nii nimekasse teadusasutusse ikkagi tööle võeti ning kas varasemat kriitikat, mida mõned asjatundjad tema aadressil tegid, ka kuulati. Rootsi telejaam SVT tõi eelmisel kuul ekraanile dokumentaalfilmi, kus näitas, et neli Karolinska instituudi arsti tõstatasid seoses Macchiariniga teravaid küsimusi juba tunamullu, ent instituudi juhtkond ei võtnud neid kuigi tõsiselt ning pesi ta lõpuks kõigist süüdistustest puhtaks. Staar vajas ju kaitsmist.

Tagasi üles