See selgitab vähemalt osaliselt, miks on Luki taotlusele vastamiseks kulunud juba kaks kuud, kuigi tavaliselt teeb haigekassa selliseid otsuseid 30 päeva jooksul ja mõned pakilised otsused on tehtud isegi paari tunniga.
Pere advokaat Sille Allikmetsa sõnul tuleb tähelepanu pöörata sellele, et välisravi rahastamise otsustamine käib kindlate õiguslike reeglite järgi ja haigekassale esitatud materjalid on väga mahukad. «Oluline on patsiendi ja ravi rahastaja partnerlus ja seda kindlasti mõlemapoolse sooviga noort patsienti aidata,» kommenteeris Allikmets. «Oleme haigekassa esindajatele edastanud inimlikku laadi palve Marja taotlusega tegelda võimalikult kiiresti.»
Seda, et kedagi süüdistada ei soovita, kinnitavad ka elukaaslased Lukk ja Vaikmaa. «Kõigepealt on meile oluline, et Marja saaks terveks,» rääkis Vaikmaa. «Seda, kas ja missuguseid vigu keegi on teinud, vaatame hiljem. Me jagame Marja lugu selleks, et paluda abi, sest meil ei ole enam aega oodata.»
Kuigi perel ei ole praegu haigekassalt veel vastust, on varasem statistika lootustandev. 2015. aastal tegi haigekassa plaanilise välisravi taotluste osas 282 positiivset otsust, taotluse rahuldamisest keelduti vaid viiel korral. «Kui tõesti peaks juhtuma, et kogume tänu annetustele rohkem raha, kui Marja raviks vajalik, siis annetame selle edasi vähihaigete laste või vähiga võitlevate lapsevanemate toetuseks,» sõnas Vaikmaa. «Tegelikult tahaksime ka meie veel lapsi saada, et meil oleks suur ja ilus Eesti pere, kuid kas see ime ka juhtub ja pärast keemiaravi veel lapsi saada õnnestub, seda vaatame siis, kui olen terveks saanud,» lisas Lukk.
Lukil tuleb läbi teha veel viimane kuni 350 000 eurot maksev ravi, mille järel on võimalik, et haigus kaob ega tule enam kunagi tagasi. Kuna Luki lähedaste raha on otsas, avas pere annetuste kogumiseks veebilehe www.aitamekoos.ee ja raha on asunud koguma ka perekonna Austraalias elavad sugulased.