L, 26.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Terviseamet registreeris kahe kuuga 66 puukborrelioosi nakatumist

BNS
Terviseamet registreeris kahe kuuga 66 puukborrelioosi nakatumist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Puuk.
Puuk. Foto: SCANPIX

Puukborrelioosi on tänavu esimese kahe kuuga nakatunud 66 inimest, mullu samal ajal oli nakatunud inimeste arv 69.

Tänavu jaanuaris nakatus borrelioosi 35 inimest ja veebruaris 31 inimest, selgub terviseameti ülevaatest.

Puukentsefaliidi juhtumeid arstid tänavu tuvastanud ei ole. Ka mullu ei esinenud aasta esimestel kuudel entsefaliiti. Mullu tuvastasid arstid esimese entsefaliiti nakatumise juhu mais.

Kui entsefaliiti haigestumist saab ära hoida vaktsineerimisega, siis borrelioosi vastu pole ravimitööstus seni vaktsiini leidnud. Puukentsefaliidi vastu spetsiifilist ravi pole. Haiguse läbipõdenud omandavad eluaegse immuunsuse. Puukborrelioosi ravitakse antibiootikumidega. Kui puukentsefaliiti esineb Eestis harilikult vaid aasta soojematel kuudel, siis puukborrelioosi avastavad arstid inimestel aasta ringi.

Puukentsefaliidiviirus jõuab inimese organismi kiiresti pärast hammustust, kuid Borrelia-bakterist nakatumiseks kulub enamasti kaks ööpäeva, kuni nahka imendunud puugilt haigustekitajad inimesele üle kanduvad. Haiguse tunnused ilmnevad borrelioosi puhul veelgi hiljem - ühe kuni nelja nädala pärast. Kõige tavalisem borrelioosi nakatumise tunnus on paarisentimeetrise läbimõõduga punetav nahalööve.

Puugiohtlik aeg kestab tavaliselt aprillist oktoobrini, kuid pehme talv võib seda pikendada. Puuk muutub aktiivseks, kui maapinna temperatuur on viis kuni seitse kraadi.

Märksõnad
Tagasi üles