P, 3.12.2023

Kas laenatud idee abil saaks sundida noori arste Eestis töötama?

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Noori arste napib paljudes riikides.
Noori arste napib paljudes riikides. Foto: SCANPIX

Lätis kaalutakse võimalusi, kuidas kohustada ülikooli lõpetanud noori arste töötama teatud aja kodumaal ja seejuures väljaspool Riiat. Üks lõunanaabrite juures välja käidud ideedest võiks tulla kõne alla ka Eestis.

Sellise ettepaneku tegi Läti haiglate liit, sest väiksemates piirkondades ei jagu meedikuid, kirjutab TvNet. Noortel meedikutel on valida kahe variandi vahel. On võimalus, et arstitudeng sõlmib lepingu kas väljaspool Riiat asuva  haiglaga või kohaliku omavalitsusega, et pärast ülikooli lõpetamist läheb ta teatud ajaks kindlasse haiglasse tööle. Selliseid tudengeid võetakse residentuuri eelisjärjekorras. Teine võimalus on, et tulevane arst pääseb residentuuri tavalises korras, kuid pärast õpingute lõpetamist peab töötama kas riiklikus või kohalikus haiglas, perearstipraksises.

Läti terviseministri Guntis Belēvičse sõnul peaks selline süsteem aitama lahendada arstiabi kättesaadavuse probleemi väiksemates piirkondades. Eelisjärjekorras residentuuri pääsemise võimalus oli olemas juba eelmisel sügisel ja seda võimalust kasutas 54 tudengit.

«Lätlaste mõte võtta residentuuri eelisjärjekorras tudengeid, kes hiljem asuvad maapiirkonda tööle, on hea,» rääkis terviseameti osakonnajuhataja Pille Saar. Ta lisas, et samas on Läti ja Eesti tervishoiukorraldus erinev sh esmatasandi tervishoiukorraldus, seetõttu tuleb väljapakutud lahendust analüüsida just Eesti tervishoiukorralduse eripärasid silmas pidades.

Saar on veendunud, et kohustuslikku suunamist on Eesti tervishoiusüsteemi korralduse juures äärmiselt raske ellu viia. «Sellise meetme rakendamine piirab inimeste liikumisvabadust ja tekitab nö õigustatud küsimused: millisel määral see peaks kehtima teistele koolitatud inimestele. Seega sellise meetme rakendamine eeldab eelnevat laiapõhjalist diskusiooni ühiskonnas,» selgitas ametnik.

Terviseameti selle aasta tööplaanis on esmatasandi personali strateegia väljatöötamine. Hetkel ollakse ideede analüüsimise faasis. «Laual on mitmeid versioone sh inkubatsioon ning kuidas arst- residente senisest paremini pärast lõpetamist motiveerida väljaspool Tallinna ja Tartu linna tööle asuma. Koostöös kõigi osapooltega loodame välja töötada erinevaid motivaatoreid,» selgitas Saar.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles