Sotsiaalministeeriumil on ka täna võimalus teha koostööd teiste ministeeriumidega, sealhulgas moodustada valdkondlikke komisjone ning tõhustada koostööd ja parandada kommunikatsiooni eri asutuste ametkondade vahel, leiavad analüütikud. «Arvestades erinevate terviseprobleemide ennetamise ja leevendamise keerukust, on koostööd teiste ministeeriumidega vaja enamuse rahvatervise probleemide lahendamiseks. Selleks ei ole mõistlik moodustada riigikogu erikomisjoni, vaid suurendada ministeeriumi enda võimekust teiste asutustega koostöö tegemiseks,» kirjutavad Loog ja Aben.
Riigireformi Radar soovitab poliitikakujundajatele HIV-epideemiaga tegelemiseks sel aastal valmivat HIV ja AIDS riikliku strateegia lõpphindamise raportit ja poliitikat kiiresti korrigeerida, sealhulgas eraldada rohkem vahendeid ennetustegevuseks uutes riskigruppides.
Raporti andmeil diagnoositi 2015. aastal Eestis 270 uut HIV-i nakatumise juhtu. Iga HIVi nakatunu vajab elukestvat ravi, mis maksab Eesti riigile täna ühe nakatunu kohta ligi 5000 eurot aastas, iga-aastane ravikulu suurenemine on seega ligi 270×5000 eurot ehk 1,35 miljonit eurot. Kokku on Eestis diagnoositud üle 9000 HIVi kandja, hinnanguliselt on neid aga üle 12 000. Uute nakatumiste sagedus on Eestis kaheksa korda kõrgem kui Soomes. Eesti keskmine HIVi nakatuja on vanuses üle-30-aastane heteroseksuaalne inimene.
Raporti koostamise ühe ajendina viitavad selle autorid tänavu veebruaris Ühendkuningriigi, Soome ja Ameerika Ühendriikide suursaadikute pöördumisele riigikogu põhiseaduskomisjonile. Diplomaadid kutsusid Eestit üles HIV epideemia ulatust tunnistama ja looma riigikogus probleemi lahendamisele pühendunud erikomisjoni. «Taoline välisriikide esindajate sekkumine Eesti siseküsimustesse ei ole küll erakordne, kuid on siiski ebatavaline,» märgivad analüütikud.
«Saadikute kirja peamine sõnum oli see, et Eesti riik ei ole HIVi levikule suutnud piiri panna. See kahjustab terve ühiskonna tulevikuväljavaateid ja mõjutab meie naabreidki. Probleemi tõsidust ei eita ka rahvatervisega tegelevad ametkonnad. Peaaegu kõik osapooled leiavad, et olukord on hull. Ainult otsustajad ei taju probleemi sedavõrd suurena, et end niinimetatud rajasõltuvusest lahti raputada ja midagi teistmoodi teha, sealhulgas senisest rohkem koostööd teha. Epideemia olukorraga ollakse harjunud,» kirjutavad analüütikud.
Riigireformi Radar on Eesti Tööandjate Keskliidu ja mõttekoja Praxise ühine algatus, mis monitoorib riigireformi edenemist ja annab poliitikakujundajatele sellekohaseid soovitusi.