N, 23.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti arstid: 3D filmid võivad tekitada peavalu

Heilika Leinus
, reporter
Eesti arstid: 3D filmid võivad tekitada peavalu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
3D kino vaatamise järel tekkis kõige sagedamini peavalu noortel naistel.
3D kino vaatamise järel tekkis kõige sagedamini peavalu noortel naistel. Foto: Jeremy Maude/picture alliance/moodboard/Scanpix

Hiljuti avaldatud Eesti arstide uuringus leiti, et 3D filmid võivad osal inimestel peavalu esile kutsuda.

Ajakirjas Frontiers in Neurology avaldatud Eesti arstide uuringus käsitleti esimest korda süstemaatiliselt 3D filmide ja peavalu seoseid, teatas Eesti peavalu selts. Uuringus leiti, et 3D filmid võivad peavalu esile kutsuda, kuid mitte kõigil, vaid peamiselt noortel naistel ning migreeni all kannatajatel.

Tallinnas, Tartus ja Narvas jagati 6000 kinokülastajale spetsiaalselt uuringuks loodud ankeet. Braschinsky sõnul kinnitasid uuringu tulemused, et 3D kino võib tekitada peavalu: peavalu tekkis 11–14 protsendil uuritavatest ehk umbes igal kümnendal 3D kino külastajal.

«Inimesed soovivad kinost saada positiivset filmielamust, kuid on neid, kelle aju reageerib kunstlikule 3D kogemusele peavaluga. Üksikuid kirjeldusi 3D kino kogemuse ja peavalude võimalike seoste kohta on kirjandusest läbi käinud. Samuti on peavalukliinikusse sattunud patsiendid sedalaadi kogemust kirjeldanud, kuid süstemaatiliselt pole teemat varem uuritud. Nii oligi meie uuringu eesmärk välja selgitada, kes on võimalikud riskigrupid, keda peaks enne 3D kinopileti ostmist hoiatama. Lisaks sai hinnata, kas on võimalikke kaitsvaid faktoreid, mis 3D filmist tekkiva peavalu tõenäosust vähendaks,» rääkis Eesti peavalu seltsi president, Tartu ülikooli kliinikumi neuroloog dr Mark Braschinsky uuest uuringust.

Peamiselt tekkis peavalu noortel naistel, kellel on võrreldes meestega umbes 2,7 korda suurem peavalu tekkerisk. Uuritavate hulgas, kel 3D kino tekitas peavalu, oli umbes 86 protsenti neid inimesi, kel peavalusid on esinenud varasemalt. Kõige tõenäolisemalt ohustab peavalu Braschinsky sõnul kinos migreeniga inimesi, kelle risk peavalu saada kasvas umbes 3,4 korda. Mida sagedamini esineb peavalusid igapäevaelus, seda suurem on risk saada peavaluhoog 3D kinos või pärast 3D filmi vaatamist.

«Samuti selgus, et 3D kujutisest tekkiv peavalu sõltub ka tehnoloogiast – niinimetatud aktiivtehnoloogia tekitab peavalu enam kui kaks korda suurema tõenäosusega. Tähele tasub panna ka seda, et peavalu teket soodustas ekraanile lähemal asuv istekoht,“ lisas neuroloog.

«Uuringu tulemuste põhjal saame hoiatada inimesi, kellel on suurem tõenäosus meeldiva kinokogemuse asemel hoopis ebameeldiv peavalu saada: ettevaatlik tasuks olla noortel naistel, kes kannatavad migreeni all, eriti, kui peavalud on inimese jaoks sageli esinev probleem. Kui 3D filmid on varem peavalu tekitanud, võiks järgmisel korral vältida istekohti, mis asuvad ekraani lähedal,» soovitas arst.

Uuringu autorid on Mark Braschinsky,  Aire Raidvee,  Liis Sabre, Nadezhda Zmachinskaja,  Olga Zukovskaja,  Anti Karask,  Bruno Saar ja Aleksei Rakitin Tartu ülikoolist.

Märksõnad
Tagasi üles