Ravimite koostoimete hindamine läheb arstide jaoks lihtsamaks

Heilika Leinus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mõnede ravimite kombineerimine võib osutuda ohtlikuks.
Mõnede ravimite kombineerimine võib osutuda ohtlikuks. Foto: West Coast Surfer/picture alliance/moodboard/Scanpix

Riiklikult kättesaadava koostoimete andmebaasi abil saavad arstid nüüd lihtsamini hinnata patsiendi poolt kasutatavate ravimite koostoimeid.

Ühiskond vananeb ning inimesed kasutavad järjest rohkem erinevaid ravimeid, ei ole haruldane kui teatud eagrupist alates on raviskeemis korraga kümme või enam ravimit, teatas haigekassa. Mitmete erinevate ravimite samaaegsel kasutamisel suureneb tõenäosus koos- ja kõrvaltoimete esinemisele. Ravimeid kirjutavad välja erinevad arstid ning patsiendil ei pruugi olla meeles arsti teise arsti poolt määratud ravimitest teavitada.

Selleks, et arstid saaksid paremini hinnata patsiendi poolt kasutatavate ravimite koostoimeid ning paraneks ravikvaliteet, võimaldab haigekassa järgneva viie aasta jooksul kõikidele ravimite väljakirjutajatele tasuta ravimite koostoimete hindamise andmebaasi SFINX-PHARAO kasutamist. SFINX-PHARAO on eelnevalt suuremates haiglates kasutusel olnud, kuid nüüd saab koostoimete andmebaas  tasuta kättesaadavaks kõikidele ravimite väljakirjutajatele.

Andmebaas on nüüd ühendatud digiretseptiga. Ravimi väljakirjutamise momendil kontrollib süsteem patsiendi retsepte ning annab asjakohaste koostoimete esinemisel arstile automaatse teate. Andmebaas leiab üles sellised kombinatsioonid patsientide raviskeemides, mis võivad anda potentsiaalseid koostoimeid ning annab ka juhised, kuidas vajadusel raviskeemi kohandada. Vahel tuleb ravim asendada mõne muu ravimiga, kuid sageli piisab annuse kohandamisest. Lisaks teatele kasutaja infosüsteemis, on arstidel kasutada veebipõhine andmebaas, kust saab teavet ka ravimite kõrvaltoimete kohta.

Seoses koostoimete andmebaasi kasutuselevõtuga muudetakse ka retseptivormi – edaspidi märgib arst retseptile annustamisskeemi kindla struktuuri järgi. Selline muudatus parandab annustamisskeemi üheselt mõistetavust ja annab võimaluse apteekritele patsientide paremaks nõustamiseks ravimite kasutamise osas. Struktureeritud väljadele märgitud annustamisskeem  ja ravikuuri pikkus on ühtlasi eelduseks koostoimete andmebaasi täpsemaks tööks.

Esimeses etapis saab koostoimete andmebaas kättesaadavaks kõikidele ravimite väljakirjutajatele, aasta teises pooles arutatakse mil määral hakkavad apteekrid andmebaasi kasutama.

Ravimite koostoimete andmebaas SFINX (Swedish, Finnish, INteraction X-referencing) ning selle veebipõhine lisarakendus PHARAO (Pharmacological Risk Assessment On-line) on valminud Rootsi Karolinska instituudi ja Soome Turu ülikooli keskhaigla kliiniliste farmakoloogide koostöös.

Koostoimed on andmebaasis registreeritud toimeainepõhiselt, lisaks võetakse arvesse ravimivormi. Andmebaas sisaldab ligikaudu 2717 toimeainet ning 19 086 koostoimet. Andmebaas sisaldab muuhulgas enamlevinud koostoimeid tekitavaid taimseid preparaate, mineraale ja toiduaineid. Andmebaasis ei ole eristatud retsepti- või käsimüügiravimeid.

SFINX on olnud üle kümne aasta igapäevases kliinilises kasutuses, olles kasutatuim ravimite koostoimete hindamise tarkvara Skandinaavias.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles