Esmatasandi tervisekeskuste rajamiseks esitati 9. maiga lõppenud taotlusvoorus kokku 59 investeeringutaotlust 46 piirkondlikust esmatasandi tervishoiu tõmbekeskusest.
Tervisekeskuste rajamise taotlusi saabus oodatust rohkem
Tervisekeskuste rajamiseks taotletakse äsja lõppenud taotlusvoorus kokku 64 miljonit eurot, teatas sotsiaalministeerium.
«Esmatasandi tervishoiu roll muutub lähiaastatel järjest olulisemaks ja uute keskustega laieneb patsiendi jaoks esmatasandi tervishoiuteenuste valik. Taotluste oodatust suurem arv annab meile kinnitust, et vajadus tulla patsiendile lähemale ja pakkuda talle laiemat valikut teenuseid on üle Eesti hästi vastu võetud,» ütles sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna nõunik Kaija Lukka. Ta lisas, et perearsti ja -õe kõrval hakkavad uutes keskustes tööle füsioterapeut, koduõde ja ämmaemand ning sõltuvalt kohapealsetest vajadustest ka teised spetsialistid.
Järgmise sammuna kontrollib ministeerium esitatud taotluste vastavust nõuetele. Mai lõpuks saavad kõik taotlejad esimese tagasiside ning võimaluse vajadusel taotlusi puuduste kõrvaldamiseks täiendada. Lõplik nimekiri taotlustest, mida hakkab hindama selleks moodustatav komisjon, selgub juuni lõpuks.
Taotlusi hindab komisjon, kuhu kuuluvad terviseameti, Tallinna tervishoiu kõrgkooli, Tartu tervishoiu kõrgkooli, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna, sotsiaalministeeriumi ja rahandusministeeriumi esindajad. Hindamisse kaasatakse vajadusel nõuandvaid eksperte. «Projektide rahastamise üks olulisemaid eeldusi on see, et keskused peavad olema jätkusuutlikud ja patsientide jaoks kergesti ligipääsetavad,» sõnas Lukka.
Valikukomisjoni hindepunktide alusel moodustatakse investeeringute kavasse kantavate projektide nimekiri ja see esitatakse valitsusele kinnitamiseks. Kava on planeeritud valitsusele kinnitamiseks saata 2016. aasta sügisel.
Järgneva kaheksa aasta jooksul ehitatakse või renoveeritakse üle Eesti vähemalt 35 tervisekeskust, millest esimesed 15 peavad tööd alustama juba 2018. aastal.