N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti digilahendused tulevad HIV-positiivsetele inimestele appi

Heilika Leinus
, reporter
Eesti digilahendused tulevad HIV-positiivsetele inimestele appi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Toomas Pruunsild on kindel, et uued digilahendused aitavad parandada HIV-positiivsete inimeste elukvaliteeti.
Toomas Pruunsild on kindel, et uued digilahendused aitavad parandada HIV-positiivsete inimeste elukvaliteeti. Foto: Margus Ansu

Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health ja GlaxoSmithKline Eesti hakkavad ellu viima projekti HIVdigital.

Projekti eesmärk on anda hoogu digilahenduste väljatöötamisele, mis lihtsustaksid HIV-positiivsete inimeste ligipääsu arstiabile ja aitaksid kaasa nende ravisoostumusele, teatas Connected Health klaster. Projekti rahastab ViiV Healthcare ja toetust on avaldanud sotsiaalministeerium.

«ViiV Healthcare on üleilmne HIV-le keskendunud ettevõte, mis hindas Eesti projekti kõige paremaks ja eraldas suure summa raha, et saaksime Eesti tehnoloogiasektorit kaasates arendada HIV probleemidele innovatiivseid lahendusi,» ütles GlaxoSmithKline Eesti OÜ esindaja Toomas Pruunsild. «Järgmiseks suveks, projekti lõpuks, ootame tulemusena vähemalt ühte uuenduslikku lahendust, mis tõesti aitab kaasa HIV-positiivse patsiendi elukvaliteedi tõstmisele – näiteks lihtsustab ligipääsu arstiabile või tõstab ravisoostumust. Mis see täpselt on, selgub koostöös kõikide osapooltega, seejuures on võtmetähtsustega just HIV-positiivsete inimeste enda soovid ja vajadused.»

«Loodame, et väljapandud 100 000 euro suurune auhinnafond parimate lahenduste testimiseks ja väljaarendamiseks koos võimalusega saada arendusprotsessis igakülgset ekspertnõu toob juuni keskel väljakuulutatavale ideekonkursile rohkesti asjalikke osalejaid,» sõnas Teaduspargi Tehnopol poolt eestveetava Connected Health klastri innovatsioonivaldkonna juht Kitty Kubo.

Selleks, et loodavad digilahendused HIV-positiivsetele patsientide ja nendega vahetult tegelevate tervishoiu- jt spetsialistide tegelikele vajadustele vastaksid, koostavad HIV valdkonna osapooled mai viimastel päevadel toimuvas strateegilise disaini töötoas ideekonkursile probleemipüstituse.

«Oleme kokku kutsunud kõik HIV valdkonna osapooled – arstid, õed, nõustajad, sotsiaaltöötajad, patsiendid, ametnikud ja teised – et üheskoos selgitada välja just need probleemid patsiendi teenuste teekonnal, mida oleks võimalik digilahenduste kaudu leevendada. HIV teema vajab kompleksset lähenemist, sest süsteemis on erinevaid osasid, mis tervikuna koos peavad toimima, väga palju. Strateegilise disaini kasutamine võimaldab seda suurt pilti näha ja läheneda probleemistikule just HIV-positiivsete inimese vaatenurgast,» selgitas Kitty Kubo.

Projektile toetust avaldanud sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo sõnul on HIV valitsuse jaoks oluline teema ja innovatsioonialane koostöö erasektoriga on igati tervitatav. «Head ideed ei sünni ainult riigi peas. Liigume kiiremini edasi era- ja avaliku sektori koostöös. Peame looma keskkonna, et head ideed teoks saaks ja HIVdigital on hea näide, kuidas seda teha,» lisas Ain Aaviksoo.

Projekti HIVdigital rahastatakse programmist Positive Partnerships, mille on ellu kutsunud ViiV Healthcare – globaalne ettevõte, mille eesmärk on HIV-positiivsete inimeste elukvaliteedi parandamine. Programmi eesmärk on suunata ressursse tõhusate lahenduste väljatöötamisse ja HIV-positiivsetele patsientidele mõeldud teenuste arendamisele. Kokku esitasid programmikonkursile oma ideid 22 riiki. Peale Eesti osalesid veel valituks Itaalia, Hispaania, Ühendkuningriik, Kanada ja Brasiilia projektid. Eesti projekt HIV Digital hinnati kõikide osalenute seas parimaks.

Märksõnad
Tagasi üles