T, 5.12.2023

Kõik puudega inimesed kohe töötukassasse tormama ei pea

Heilika Leinus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Töötukassa poole tuleb 1. juulist pöörduda vaid neil, kellel osalist töövõime kaotust varem tuvastatud ei ole.
Töötukassa poole tuleb 1. juulist pöörduda vaid neil, kellel osalist töövõime kaotust varem tuvastatud ei ole. Foto: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Seoses 1. juulist jõustuva töövõimereformiga on ametiasutuste poole pöördunud palju murelikke inimesi, kes kardavad, et juuli algusest tuleb end töötukassas arvesse võtta kõigil osaliselt töövõimetutel inimestel. Tegelikult see nii ei ole.

«Inimesed, kellel on juba määratud vähenenud töövõime, sellel aastal midagi tegema ei pea,» rääkis töötukassa avalike suhete juht Erko Vanatalu. «Töötukassasse tulevad 1. juulist need inimesed, kelle töövõimet hinnatakse esmakordselt. Need, kellel tuleb korduvhindamine, peavad pöörduma töötukassasse alates järgmisest aastast, vastavalt sellele, millal korduvhindamine toimub. Töövõimetuspensionäridel, kellel saab tähtaeg sel aastal läbi, peaksid 31. detsembrini pöörduma sotsiaalkindlustusametisse.»

See tähendab, et inimesed, kellele on töövõimetus või puue juba määratud, toetuse kaotuse hirmus kohe töötukassa poole pöörduma ei pea. Juba määratud toetust saavad nad edasi seni, kuni viimasel hindamisel kindlaks määratud tähtaeg kätte jõuab.

«Tähelepanu tuleks siiski pöörata sellele, et arsti juures tuleks ära käi kuus kuud enne kordusekspertiis,» lisas sotsiaalkindlustusameti kommunikatsiooninõunik Regiina Salmu. See tähendab, et kui kordusekspertiisi aeg on jaanuaris, siis tuleks arsti juurde minna sügisel. Neile osaliselt töövõimelised ja töövõimeta inimestele, kelle töövõimetuse hindamise tähtaeg järgmise aasta alguses läbi saab, saadab sotsiaalkindlustusamet juuni alguses ka kirja, milles selgitab, kuidas täpselt toimida ja kuhu pöörduda.

Kui töövõimet hakkab hindama töötukassa, siis puuet jääb endiselt hindama sotsiaalkindlustusamet. Salmu lubas, et sotsiaalkindlustusamet saadab ka puudega inimestele piisavalt vara vajaliku info selle kohta, millal mida teha on tarvis.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles