Samuti eeldab seesugune detsentraliseerimine, et riiklikult tuleb väga selgelt seada eesmärgid, tegutsemise põhimõtted ja vastutuse jaotus süsteemis tervikuna.
3. Perearstide ühendatud jõud ehk suund soolopraksistelt grupipraksistele
Enam kui 70% Eesti perearstipraksistest on praegu soolopraksised, kus tegutseb üks perearst koos ühe-kahe pereõega. Senine praktika on näidanud, et selline korraldus ei ole pikaajaliselt jätkusuutlik, sest terviseametil on aasta-aastalt keerukam leida perearste, kes oleks valmis vabanenud nimistud üle võtma.
Samuti ei vasta see noorema põlvkonna arstide ootustele, kes soovivad pigem töötada suuremates meeskondades, kus on paindlikum töökorraldus ja saab osutada suuremas valikus teenuseid.
Üleminek suurematesse meeskondadesse ei tohi aga muuta praegust Eesti peremeditsiini alustala – igal inimesel on oma perearst, kellega on välja kujunenud usaldussuhe. Seega peaks lisaks tervisekeskuse patsientide nimekirjale – mis sisuliselt on summa perearstide nimistutest – jääma inimestele võimalus valida oma perearsti selles keskuses.
WHO eksperdi soovitus on võtta eesmärgiks, et aastaks 2020 töötab pool perearstidest laiendatud teenusevalikuga esmatasandi tervisekeskustes, mis on võtnud vastutuse oma inimeste tervise eest.
4. Koostöö haiglatega ja saatekiri kui meeskonna loomine
Aasta tagasi valminud Maailmapanga uuringus leiti, et üks märkimisväärne kitsaskoht inimesekeskses käsitluses on vähene koostöö esmatasandi ja eriarstiabi vahel ning seetõttu patsient kipub eri tasandite ja spetsialistide vahele «ära kaduma». Sellest ülesaamiseks tuleks muuta mitut asja.
Esiteks peaks suurenema perearstide roll tööajavälise erakorralise abi osutamisel, mis täna on haiglate erakorralise meditsiini osakondade (EMO) vastutada, kuigi sinna pöördutakse pea 2/3 juhtudest nö esmatasandi probleemidega. Koostöö vähendaks tänast ülerahvastatust ja väärtustaks ka perearstide rolli erakorralise abi osutamisel.