Verekeskus kutsub taas kord inimesi verd annetama

Verekeskus.

FOTO: Dmitri Kotjuh

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub Keila inimesi Keila Kultuurikeskuse juurde paigaldatud doonoritelkidesse verd loovutama 11. ja 12. juulil kella 12-18 ning 13. juulil kella 11-17.

«Regionaalhaigla doonoritelkide tuur on jõudmas Keilasse, kuhu ootame kõiki suure südamega inimesi head tegema,» sõnas Regionaalhaigla verekeskuse arendusjuht ning doonoritelkide ellukutsuja Ülo Lomp.

Lompi sõnul jäävad  suveperioodil verevarud alati madalamaks, õnnetusi on aga seevastu rohkem , mistõttu ootaksid nad  kõiki häid inimesi suvel vähemalt ühe korra verd loovutama.  

Doonoriks sobib terve, puhanud, söönud ning vähemalt 50 kilogrammi kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse ja Pärnu Haigla veretalituse doonoritelkides loovutas 2015. aasta suvel verd 3132 inimest, kes annetasid kokku üle 1400 liitri verd. Doonorite perre lisandus juurde 630 esmadoonorit.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Maist septembri keskpaigani toimuva tuuri ajal peatutakse üheksas linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Pärast Keilat jätkub doonoritelkide tuur 25.- 27. juulil Paides.

Populaarne

Tagasi üles