Liigesevalu esineb ligikaudu viiendikul koolilastest. Väiksema, kiiresti mööduva valu korral ei pruugi muretsemiseks küll põhjust olla, kuid teatud sümptomite korral on väga oluline õigel ajal arsti poole pöörduda.
Millal peaksid teismelised valutavate liigeste pärast muretsema?
Reumatoloogi vastuvõtule võiks saata teismelise, kellel esinevad põletikule viitavad kaebused - liiges(t)e valu, hommikune kangus ja turse, samuti seljavalu ja hommikune kangus, kirjutab Tartu ülikooli kliinikum lastereumatoloog Chris Pruunsild portaalis Terviseuudised.
Kui nelja kuni kümneaastastel lastel esineb sageli ka niinimetatud kasvuvalusid, mis lähevad ise üle, siis teismeeas (tüdrukutel 9.–13. ja poistel 10.–14. eluaastal) võivad jäsemevaludel sagedamini olla ka põhjused, mille korral on õigel ajal arsti poole pöördumine väga oluline. Artriiti on põhjust kahtlustada juhul, kui lisaks valule esinevad ka muud põletiku tunnused, nagu turse, liikuvuse piiratus, valu liigutamisel ja lokaalse temperatuuri muutus.
Ortopeediliste ehk mittepõletikuliste haiguste tekkivad kaebused sporti tehes või pärast seda, samas kui põletikuliste haiguste kaebused on tuntavad juba hommikul tõustes. Kui liigesed on hommikul kanged, siis on sageli abi võimlemisest.
Liigesevalu põletikulistest põhjustest on levinumad Juveniilne idiopaatiline artriit (JIA) ja infektsioossed ehk nakkuslikud artriidid. JIA on lapseea sagedaseim reumaatiline haigus, mis algab enne 16. sünnipäeva ja mille tekkepõhjused ei ole teada. See haigus võib alata äkki – liiges(t)e turse ja valuga. JIA võib alata äkki - liiges(t)e turse ja valuga. Puberteedieas on sagedasem siiski hiiliv algus väheste kaebuste ja tagasihoidliku kliinilise leiuga, mistõttu reumatoloogi juurde pöördumine võib viibida ja liigesed võivad jämeneda ja deformeeruda. Nakkuslikku artriiti põhjustavad bakterid, viirused ja seened. Sel puhul on liiges tavaliselt turses, väga valus, punetav ja soe.
Peale põletiku võivad liigesevalu sageli põhjustada ka ortopeedia valdkonda kuuluvad haigused, sealhulgas eriti nn ülekoormushaigused. Viimased avalduvad kiire kasvu perioodil noorukitel, kes teevad suure koormusega sporti. Nende haiguste raviks on eelkõige koormuse piiramine.
Loe lähemalt portaalist Terviseuudised.