E, 11.12.2023

Riik vähendab bürokraatiat abivahendite saamisel

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ratastool.
Ratastool. Foto: Kristjan Teedema

Sotsiaalministeerium valmistab ette määrust, millega lihtsustatakse abivahendite saamist - näiteks pole muutuse järel enam uue samasuguse proteesi jaoks vaja korduvat arstitõendit ning tõuseb mitme vahendi soodustus.

«Sotsiaalkindlustusametis tehtud töö ja ettevõtete kogemus uue süsteemiga kohanemisel on andnud olulist tagasisidet, millest tulenevalt oleme teinud esimesed täiendused abivahendite korraldusse,» ütles sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse.

Ta märkis, et nii abivajajate kui riigi jaoks tähendavad muudatused edaspidi vähem bürokraatiat ning kiiremat abi. Kui eelmistel aastatel oli augustiks paljude abivahendite võimaldamine tugevalt häiritud, siis praeguseks saab anda inimestele kindluse, et abivahenditega varustamises ei teki sageli tavaks olnud pikka ooteaega.

Määrusesse tehakse järgnevad muudatused:

  • Korduvtõendit pole uue samasuguse proteesi, valge kepi või punktkirja varustuse saamiseks enam vaja (välja arvatud juhul, kui muutub näiteks proteesi aktiivsusgrupp);
  • täieneb üüritavate ja müüdavate abivahendite loetelu (näiteks seni ainult müügil olnud vanni- ja dušitoole saab edaspidi üürida);
  • soodustusega abivahendite loetelu täieneb mitme tootega (näiteks lisanduvad silikoonist kannatoed);
  • täpsustused piirhindades ja –limiitides (näiteks seisuraamide ja -tugede soodustus tõuseb 70 protsendilt 90-ni, labajalaortooside piirlimiit tõuseb kahe paarini aastas).

Septembris jõustuma kavandatud muudatused on valminud koostöös abivahendite ettevõtete, puudega inimeste organisatsioonide ja sotsiaalkindlustusametiga.

Kuuse kinnitusel tegeleb riik ka edaspidi abivahendite teenuse arendamise ja inimese jaoks mugavamaks muutmisega. «Oluliste küsimustena on laual, kuidas vähendada erinevate tõendite nõudeid ja lihtsustada abivahendite rentimist,» lisas ta.

Tänavu esimesel poolaastal sai riigi toel abivahendi üle 47 000 inimese, nende seas ligi 5000 last. Riikliku abivahendite süsteemi uus korraldus, mis koondab teenuse sotsiaalkindlustusametisse, hakkas kehtima 1. jaanuarist 2016. Abivajaja ei ole enam seotud maakondliku eelarve ega abivahendi vajajate arvuga ning kaotatud on senised ettevõtete teenusmahulepingud.

Lisainfo abivahendite saamise kohta saab siit.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles