K, 30.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eakate haprus nõuab rohkem tähelepanu

Triin Ärm
, reporter
Eakate haprus nõuab rohkem tähelepanu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
TÜ geriaatriadotsendi Kai Saksa selja taga paistab levinud mudel edukast vananemisest, mille järgi pole eakal haigusi või puudeid, tal on hea vaimne võimekus ja kehaline funktsioon ning inimene võtab elust aktiivselt osa.
TÜ geriaatriadotsendi Kai Saksa selja taga paistab levinud mudel edukast vananemisest, mille järgi pole eakal haigusi või puudeid, tal on hea vaimne võimekus ja kehaline funktsioon ning inimene võtab elust aktiivselt osa. Foto: Sille Annuk

Kui vanem inimene kaotab ilma selge põhjuseta järsult kaalu ega suuda endaga enam ise toime tulla, tasub kahtlustada sageli piisava tähelepanuta jäävat haprust.

Haprusega seotud probleemid ei pea olema suured, aga need kuhjuvad ja inimene, kelle füüsilisi ja vaimseid võimeid on elatud aastad niigi vähendanud, ei pruugi suuta nendega toime tulla. «Inimene käib alla ja seda isegi mitte haiguste tõttu,» rääkis Saks.

Ta tõi näiteks, et kui üldiselt mõeldakse kaaluprobleemi all ülekaalu, siis vanemas eas on hoopis suurem probleem alakaal ja kaalulangus, millest Eestis ei räägita peaaegu üldse. 

Märksõnad
Tagasi üles