Kuidas valida valuvaigistit?

FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja/ Scanpix

Valuvaigisti valimine peavalu korral võib tunduda kerge ülesandena, aga see ei pruugi sugugi nii olla. Mida peaks arvesse võtma valuvaigisti valikul?

Uus uuring on teinud kindlaks, et inimesed võivad valuvaigisteid tarbides valesti mõista tähtsaid ohutusnõudeid.

Kuigi 97 protsenti küsitletutest väitsid, et nad tunnevad ennast  valuvaigistit valides kindlalt, siis ligi pooled tunnistasid, et nad ei mõtle sellele, kuidas retseptiravimid võivad valuvaigistiga koos toimida.

Samuti jäetakse tähelepanuta, kuidas vanus, füüsiline seisund või kroonilised haigused võivad mõjutada ravimite toimimist ja tihti vaid kõige kiiremini valu kaotav tablett.

Mida arvesse võtta?

Meditsiinieksperdid soovitavad leida tasakaal enda tervisliku seisundi  ja valuvaigisti vahel.

«Inimesed, kellel on kroonilised haigused või kes võtavad retseptiravimeid, peavad olema valuvaigistitega eriti tähelepanelikud,» sõnab USA Valu Sihtasutuse asutaja Paul Gileno.

Kuidas kroonilised haigused mõjutavad ravimivalikut? Kui põete kroonilist südamehaigust, siis teadke, et osa mittesteroidseid põletikuvastaseid valuvaigisteid võivad suurendada infarktiriski.

Väldi kõrvalmõjusid

Loe infolehte. Isegi kui sa oled seda ravimit varem ostnud, peaksid uurima ravimi infolehte. Ravimi koostisosad ja tervislik seisund ei püsi muutumatuna.

Jälgi koguseid

 Selle asemel, et päevane doos kohe sisse süüa, võiks mõelda, kuidas mõni teine ravim võiks valu vastu aidata.

Jälgi kasutusjuhendit

Juhul kui arst pole sulle ravimikuuri määranud, ära võta ravimit kauem kui kasutusjuhendil kirjas. 

Tagasi üles