Eesti patsientide liit: tervishoidu on kiiresti raha juurde vaja

Heilika Leinus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Patsientide liidu hinnangul jäävad Eestis paljud inimesed ravita.
Patsientide liidu hinnangul jäävad Eestis paljud inimesed ravita. Foto: Panther Media/Scanpix

Patsientide liidu hinnangul jääb tervishoiu puuduliku rahastamise tõttu Eestis palju inimesi vajaliku ravita.  

«Patsientide liidu keskne mure tervishoiu rahastamiskriisiga seoses on, et teenuste maht ja hinnad tõusevad kiiremini, kui kogu eelarve,» rääkis Eesti patsientide liidu tegevjuht Kadri Tammepuu pressiteate vahendusel. «Selle kõige tagajärjel vähendab haigekassa hoopis ravijuhtude arvu ja koondab arstiabi suurematesse keskustesse. Viimased sellekohased näited on haigekassa ettepanek eriarstide vastuvõttude kärpeks  ja lastearstide kaotamiseks maakonnahaiglates.»

Tammepuu sõnul suurendab arstiabi koondamine Tallinnasse ja Tartusse juba niigi olemasolevat ebavõrdsust teenuse kättesaadavuse osas sõltuvalt patsiendi elukohast ja mitte midagi ei ole ette võetud olukorra ühtlustamiseks. Tema hinnangul võiks üheks meetmeks olla transpordi hüvitiste süsteem, et tagada patsientide elementaarsed õigused.

«Raviteenuse kättesaadavusel on kolm tahku: õigeaegne vajaduspõhine ravi, teenuse geograafiline kättesaadavus ja teenuse rahaline kättesaadavus. Paraku on kõik kolm tahku kreenis. Õigeaegset ravi ei suudeta tagada ja taas on ilmnenud nõukogudeaegne fenomen, et ravile saamise eelduseks on tutvused. Kogu aeg suurenevad kulutused seoses arsti juurde sõitmisega. Erinevate riskigruppide nagu eakad, madala sissetulekuga ja krooniliste haigustega inimesed, ei suuda maksta patsiendi omaosalust, mis käib neile lihtsalt üle jõu,» kirjeldas olukorda Tammepuu.

Tammepuu sõnul on olukord tervishoius aasta-aastalt üha kriitilisem, sest vajalikke reforme on pidevalt edasi lükatud. Suutmatus otsustada viib aga üha sagedamini olukorrani, kus patsiendi ravi lükkub edasi või ta jääb sootuks abita.

Eesti patsientide liidu avaldust toetavad Eesti diabeediliit, Eesti psoriaasiliit, Eesti hemofiiliaühing, Eesti kurtide liit ja Eesti liikumispuudega inimeste liit.

Eesti patsientide liidu eesmärk on kaitsta patsientide sotsiaalseid ja majanduslikke õigusi ning olla patsiendikeskse tervishoiupoliitika üleriigiliseks koostöö- ja koordinatsiooniorganiks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles