Agressiivseid lapsi ja noori on üha enam (2)

Heilika Leinus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Erinevate käitumisprobleemide tõttu abi vajavate laste arv on viimasel ajal Eestis kahekordistunud.
Erinevate käitumisprobleemide tõttu abi vajavate laste arv on viimasel ajal Eestis kahekordistunud. Foto: Panther Media/Scanpix

Tervise arengu instituudi eksperdi Ly Kasvandiku sõnul on käitumisprobleemidega lapsi üha enam, mistõttu on lastele ja noortele selgete piiride seadmine ning hooliv ja turvaline kodu üha olulisemad.

Tervise arengu instituut alustas eelmisel nädalast esmakordselt vanemlike oskuste arendamise kampaaniaga, kirjutab tervise arengu instituut oma kodulehel. 5–12-aastaste laste vanematele suunatud teavituskampaania «Elus juhtub» eesmärk on aidata vanematel arendada oma vanemlikke oskusi ning näidata praktilisi tegutsemisviise erinevate käitumisprobleemidega toimetulekuks.

«Iga lapse arengus on oluline roll vanematel ja nende toimetulekul laste kasvatamisega. On teada, et vanemate kasvatuspraktika, seda eriti lapse varases eas, mõjutab lapse tulevikku rohkem kui jõukus, klassikuuluvus, haridus või mis tahes muu sotsiaalne faktor,» ütles Tervise arengu instituudi vanemahariduse ekspert Ly Kasvandik.

Kuigi laste arv Eestis on viimastel aastatel näidanud langustrendi, on abivajavate laste arv kahekordistunud. Käitumisprobleemid, sealhulgas tähelepanuprobleemid, hüperaktiivsus ja agressiivne käitumine on laste ja noorte seas üha sagedasemad. Käitumishäired on omakorda teiste probleemide põhjustajaks: mahajäämus koolis, depressiivsus, tubaka, alkoholi ja narkootikumide varane proovimine ja kuritarvitamine ning teised riskikäitumised. Hiljem võivad need edasi viia tõsisemate probleemideni nagu kuritegevus, sõltuvus, koolist väljalangemine ja töötus.

«Seepärast on oluline pakkuda lapsele turvalist keskkonda, kus oleksid samaaegselt olemas kehtivad selged piirid ja reeglid ning teiselt poolt hooliv ja turvaline keskkond. See mõjub abistavalt lapse enesehinnangule ja toetab parimal võimalikul viisil lapse arengut,» lisas Kasvandik.

Probleemid kanduvad edasi ühelt põlvkonnalt järgmisele. Need lapsed, kes kasvavad üles peredes, kus vanemad ei oska oma laste kasvamise jaoks luua turvalist ja toetavat keskkonda, jäävad suure tõenäosusega hätta ka oma laste kasvatamisel. See aga on vanemlike oskuste arendamisega muudetav.

Olulisim kampaania osa on veebilehel tarkvanem.ee olev õppevideote sari. Õppevideod on üles ehitatud laste vaatenurgale toetudes. Kümnes ligikaudu kolmeminutilises videos arutlevad lapsed eri teemadel oma pere tegemistest, kuidas nende kodus ühed või teised teemad lahendatud on, mida nad enda ja oma vanemate suhetest arvavad ning kuidas nende meelest vanemad mingites olukordades võiksid käituda. Video lõpukaadrites ilmuvad teema kokkuvõttena nõuanded lapsevanemale.

Tarkvanem.ee-s ilmuvad kampaania ajal ka õppevideotega ühtiva teemakäsitlusega artiklid ja töötab e-nõuandla, kus tervise arengu instituudi eksperdid vastavad saabunud küsimustele lastekasvatamise teemal.

Kampaania on osa tervise arengu instituudi vanemluse teemalistest tegevustest. Lisaks leiab tarkvanem.ee lehelt ka info vanemakoolituse programmist «Imelised aastad», mille eesmärk on aidata lapsevanematel paremini toime tulla ja ennetada laste käitumisprobleeme.

Kampaaniat ja vanemlusprogrammi «Imelised aastad» koolitusi rahastatakse Euroopa majanduspiirkonna finantsmehhanismi 2009–2014 programmist «Riskilapsed ja –noored».

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles