Sukles lisas, et suur venoosse tromboosi riskitegur on ka pahaloomuline kasvaja ning selle ravimiseks tehtav keemiaravi. «Umbes 20 protsendi pahaloomuliste kasvajate korral tekib haigel kas süvaveenitromboos või kopsuarteri trombemboolia,» märkis Sukles. Samas lisas ta, et teisest küljest võib venoosne tromboos olla pahaloomulise kasvaja esimene väljendus. «See tähendab, et haige satub haiglaravile kopsuarteri trombembooliaga, kuid teda uurides leiame tal pahaloomulise haiguse,» rääkis dr Sukles.
Kindlasti on suurenenud tromboosirisk ka nendel inimestel, kellel on jalgadel ulatuslikud pindmiste veenide laiendid. «Seal võib tekkida veenitromb, mis liigub siis pindmiste veenide süsteemist süvaveenisüsteemi ning sealt edasi kopsu veresoontesse,» selgitas doktor. Suurim riskitegur on tohtri hinnangul aga juba korra esinenud tromboos, sest peaaegu kolmandikul patsientidest kordub haigus kümne aasta jooksul. Kuigi tavaliselt tekib tromboos inimestel, kelle on üks või mitu riskitegurit, võib see haigus tabada ka varem täiesti tervet inimest. Seda kinnitab asjaolu, et rohkem kui viiendikul tromboosihaigetest ei leita ühtegi haigust põhjustavat riskitegurit.
Liikumine aitab
Selleks et venoosset tromboosi vältida, tuleks Suklese sõnul palju liikuda, hoida kehakaal normis ja hoiduda suitsetamisest. Võimalikult kiiresti peaks hakkama liikuma ka pärast operatsiooni.
«Suurte ortopeediliste operatsioonide järel säilib kõrgenenud tromboosirisk ka kuni kuu aega pärast operatsiooni ning seetõttu on nendel patsientidel vaja jätkata tromboosi profülaktikat ka kodus, kokku 28–10 päeva. Kindlasti peaksid patsiendid seda soovitust järgima, sest vastasel juhul võib rõõm uuest põlve- või puusaproteesist jääda üürikeseks,» rõhutas dr Sukles. Suure tromboosiriski korral tehakse profülaktilist ravi ka haiglas viibivatele inimestele. «Sageli on meie haiged eakad, liiguvad vähe või on täiesti voodihaiged ning lisaks on neil mingi äge haigus, mille tõttu nad on haiglasse sattunud,» põhjendas dr Sukles.
Tromemboolia
- Venoosset trombembooliat esineb tuhandest inimesest ühel, neist kolmandikul on kopsuarteri trombemboolia.
- Äkksurm tabab viit kuni kümmet protsenti kopsuarteri trombembooliaga inimestest. Hinnanguliselt sureb Eestis aastas selle haiguse tõttu 20–30 inimest.
- Kolm kuni kaheksa protsenti kopsuarteri trombembooliaga patsientidest, kes satuvad haiglasse, on raskes seisundis ja vajavad intensiivravi.
- Ligikaudu 90 protsenti haigetest on stabiilses seisundis, nende kaebused on erinevad.
- Haiguse ravi kestab minimaalselt kolm, sageli kuus kuud.
- Ligikaudu 30 protsendil patsientidest kordub haigus kümne aasta jooksul.
- 20–30 protsendil venoosse tromboosiga patsientidest ei ole võimalik kindlaks määrata ühtegi haigust põhjustavat riskitegurit.