L, 28.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ajukahjustuse saanud kaksikutele tulevad appi hobused

Heilika Leinus
, reporter
Ajukahjustuse saanud kaksikutele tulevad appi hobused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mairon hobusel
Mairon hobusel Foto: Tartu Ülikooli kliinikumi lastefond

Alates novembrist on neljaaastastel Mairon Robinil ja Mairen Kellil võimalik käia Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi toel ratsutamisteraapias.

Hapnikupuuduse tõttu tõsise ajukahjustuse saanud Mairon Robin ja Mairen Kelli vajavad teraapiat sünnitraumast tulenevate tüsistuste leevendamiseks, teatas lastefond. Robin ja Kelli sündisid enneaegselt 31. rasedusnädalal. Hapnikupuudus tekkis neil sünnituse tagajärjel. Seetõttu said nad ajukahjustuse ning kaksikutel on diagnoositud laste tserebraalparalüüs (PCI) ehk liikumispuue, millega võib kaasneda ka vaimse arengu mahajäämus.

Praegu, nelja-aastasena Mairon Robin ei kõnni ega kõnele, sest tema jalad on pisikesed ja kangestunud ning tal puudub tasakaal. Mairen Kellil on parem jalg lühenenud ja spastiline, mistõttu on tüdrukul vale kõnnimuster ning eakaaslastega on raske sammu pidada, joosta ja treppidest kõndida.

Liikumisfunktsiooni parandamiseks ja rühihäire tekke ärahoidmiseks vajavad lapsed regulaarset hipoteraapiat, mis on aga võrdlemisi kulukas ning kaksikute seisundiga seotud teiste kulutuste taustal perele üle jõu käiv. Seetõttu pöörduti lastefondi poole, kes otsustas Maironi ja Maireni ratsutamisteraapiat toetada, kattes 80 protsendi ulatuses selle kulud, ülejäänud 20 protsendiga aitab peret kohalik omavalitsus. Fondi toetus perele on 1620 eurot ühe aasta jooksul. 

Lastefondi toetusjuhi Eveli Ilvese sõnul on viimsel ajal fondini jõudnud üha rohkem lapsi, kellele haigusest tulenevalt on arst soovitatud ratsutamisteraapiat. «Spetsialistide kinnitusel on ratsutamisteraapia mõju nii füüsilisele kui vaimsele tervisele väga positiivne ja mitmekülgne. Paraku aga on teraapiatundide hinnad sageli paljudele peredele üle jõu käivad, mistõttu on meil väga hea meel, et saame tänu heade annetajate toele peredele abiks olla,» rääkis Ilves. 

Laste ema on lastefondile ja annetajatele toetuse eest väga tänulik. «See annab meie perele jõudu edasi minna ja lootust, et laste liikumismured vähenevad oluliselt. Samuti õpetab lastele loomadega läbikäimist, sest linnas elades selliseid võimalusi ei ole,» arvas ta. Lastefond toetas 2014. aastal viie kuu vältel ka Mairon Robini taastusravi.

Robinit ja Kellit ning teisi erinevaid teraapiaid vajavaid lapsi saab toetada külastades täna, 14. novembril restorani Polpo, hotelle Pallas ja London, Tassikookide Tartu kohvikut, Solarise keskuse Gustav Cafe`d, Magaziini Tartu poodi, restorani Gotsu, Ränduri pubi, Looduspere kaupluseid, Sõõrikukohvikut, Uut Apteeki, Koduekstra kaupluseid ning Werneri kohvikut. Need ettevõtted annetavad 1,6 protsenti kogu või 16 protsenti teatud tootegrupi päevakäibest haigetele lastele erinevate teraapiate võimaldamiseks.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku kolme miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata, hakates püsiannetajaks lastefondi kodulehel. Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-kiri info@lastefond.ee.

Märksõnad
Tagasi üles