N, 30.11.2023

Katsetatakse lootustandvat herpese vaktsiini

PM Tervis
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Herpes võib esineda huultel, näopiirkonans ja suus või genitaalidel.
Herpes võib esineda huultel, näopiirkonans ja suus või genitaalidel. Foto: Panther Media/Scanpix

Uus herpesevaktsiin on peagi jõudmas kliiniliste katseteni, kuna loomadel tehtud katsetused on osutunud edukaks.
 

Värske raporti järgi on vaktsiin hoidnud ära lihtherpesviiruse 2, mis kandub edasi seksuaalsel teel ja põhjustab genitaalherpest, kirjutab Newsmax.

Uus vaktsiin on suunatud viiruse kolmele osale, rääkis vanemuurija dr Harvey Friedman USA Pennsylvania ülikooli meditsiinikoolist. Tema sõnul takistab vaktsiin näiteks viiruse sisenemist rakkudesse. 

Laboris merisigadega tehtud katsed näitasid, et vaktsiini efektiivsus genitaalherpese ärahoidmisel oli 98 protsenti. Samuti nentisid uurijad, et vaktsiin edendas ahvide immuunvastust, suurendades viirusele suunatud antikehade taset.

Friedman tõdes, et nüüd üritavad vaktsiini arendajad leida farmaatsiaettevõtteid, et vaktsiine edasi arendada ja neid inimeste peal katsetada. Kui partner leitakse, algavad inimkatsed 18 kuu jooksul. Loomadel tehtud katsete tulemused ei pruugi olla samad ka inimeste puhul.

Maailmas on genitaalherpesega nakatunud umbes 500 miljonit inimest. Ameerikas on see ühel 15–49-aastasel inimesel kuuest.

Herpest peetakse sageli piinlikuks terviseprobleemiks. See haigus teeb valu, sest suguelundite piirkonda võivad tekkida villid ja haavandid. Ka võib viirus tekitada tõsisemaid terviseprobleeme näiteks vastsündinutele, kes saavad selle emalt. Samuti võib suguelundite haavanditega inimene olla HIVile palju vastuvõtlikum.

Nii võib see mõjutada ka HIV-epideemiat. Genitaalherpese vastu on püütud luua vaktsiini vähemalt nelikümmend aastat, tõdes Friedman.

Uuring avaldati eile ajakirjas PLOS Pathogens.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles