N, 30.11.2023

Gluteenivaba dieet võib tuua soovimatu kõrvalmõju

Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Gluteen on terviljavalk ja seda leidub paljudes küpsetistes.
Gluteen on terviljavalk ja seda leidub paljudes küpsetistes. Foto: Panther Media/Scanpix

Gluteenivaba dieet tsöliaakia või inimese omal valikul muutub järjest populaarsemaks, kuid sel võib olla ka soovimatu kõrvalmõju.

Enamik gluteenivabu tooteid kasutab gluteeni sisaldavate teraviljade asendajana riisijahu, kirjutab Med24. Riisis võivad aga akumuleeruda toksilised metallid nagu arseen või metüülelavhõbe.

USA rahvusliku tervise ja toitumise uuringu käigus 2009-2014 kogutud andmeid analüüsiti ise raporteeritud gluteenivaba dieedi kohta ning kõrvutati neid toksiliste metallide ekspositsiooni markeritega veres ja uriinis. Andmed kohandati soo, vanuse, rassi ja uuringutsükli kohta.

7471 uuritavast 73 (vanuses 6-80 aastat) väitsid end olevat gluteenivabal dieedil. Gluteenivaba dieedi järgijatel leiti uriinis arseeni ligi kaks korda kõrgemas kontsentratsioonis, veres elavhõbedat 70% kõrgemas kontsentratsioonis ning uriinis ka veidi kõrgemas kontsentratsioonis kaadmiumi võrreldes gluteenivaba dieedi mitte järgijatega. Seost ei leitud pliiga uriinis või veres ega kaadmiumiga veres.

See on teadaolevalt esimene uuring, mis näitab gluteenivaba dieedi seost kõrgema arseeni, elavhõbeda ja kaadmiumi sisaldusega organismis. Nende metallide püsiva madalas kontsentratsioonis ekspositsiooni mõju tervisele ei ole selge, aga võimalik, et see soodustab vähi või teiste krooniliste haiguste kujunemist.

Loe ka Med24-st.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles