«Harvikhaigused on sageli raske kuluga, enamus neist põhjustab puuet või töövõime vähenemist,» rääkis Eesti puuetega inimeste koja tegevjuht Anneli Habicht. Tema sõnul on harvikhaigused eriti suureks probleemiks lastel. Harvikhaigustega inimeste ja nende perede võimalused saada tuge ja teavet sarnase kogemusega inimestelt on seejuures Eestis väikese rahvaarvu tõttu ülimalt piiratud – harvaesineva diagnoosiga inimene võib olla Eestis ainuke.
«Pered ei saa piisavalt infot ravivõimaluste kohta, sest ka meditsiini jaoks on need juhtumid harvaesinevad ja kuna selliseid patsiente on väga vähe, ei teki neil ühendusi, kust nad saaksid abi ja nõustamist. Seetõttu jäävad nad sotsiaalse toe mõttes sageli isolatsiooni,» selgitas Habicht.
«Teisalt on arstide jaoks harvikhaiguste diagnoosimine ja ravi keerukas, aeganõudev ning ravikindlustussüsteemile kulukas,» lisas Habicht. See kõik tähendab tema sõnul, et harvikhaigustega inimesed jäävad võrreldes teiste patsientidega ilma vajalikust teabest ning õigeaegsest sotsiaalsest toest.
Eestis on kodanikuühiskonna, patsientide ja arstkonna esindajate poolt välja töötatud harvikhaiguste arengukava 2015–2017. Tänaseni on seal kavandatud tegevused avaliku sektori finantseeringuta ning toimuvad üksnes Eesti puuetega inimeste koja ja Eesti Agrenska fondi abil.
«Rootslaste abil tegutsev Agrenska fond on paljusid harvikhaigustega patsiente ja nende peresid abistanud, kuid seni on nad seda teinud oma teiste tegevuste arvel, mistõttu nad on pidevas ressursipuuduses,» ütles Habicht. Olukorda aitaks tema hinnangul leevendada ühe harvikhaigustega inimesi nõustava koordinaatori ametikoha riiklik rahastamine. «Koordinaator aitaks näiteks infot otsida ja luua kontakte nii Eestis kui ka välismaal elavate sarnases olukorras peredega ja viia kokku kõik need võimalused, mida pakub Eesti meditsiini-, sotsiaal- ja haridussüsteem, et need inimesed ei jääks oma muredega üksi,» selgitas Habicht.