Freimanni sõnul pole juhendamistasu ainus praktikaga kaasnev kulu, haiglatel tuleb kinni maksta ka selleks vajalikud meditsiinilised vahendid, kaitseriietus ja -vahendid, hügieenitarvikud jmt.
«Motivatsioon vastu võtta palju õppureid kaob ära, kui kõik kulud meie kanda jäävad.»
Kas õdesid ongi nii palju vaja?
Ka seavad ülemõed kahtluse alla väited, nagu vajaks Eesti nii palju uusi meditsiiniõdesid. «Need analüüsid, mille alusel öeldakse, et nii palju õdesid on puudu, on väga puudulikud,» rääkis Freimann. Tema hinnangul on tegu regionaalse probleemiga. «Tartu tervishoiukõrgkooli puhul on juba mure, kas kõik õed leiavad endale Lõuna-Eestis töö,» selgitas ta oma arvamust.
Freimanni sõnul on seni õdede vastuvõttu suurendatud, kuid see ei tähenda veel nende jõudmist haiglatesse tööle, sest väljalangevus on suur. Õendusjuhtide sõnul tuleks selle probleemiga tegeleda.
Halb juhtub praegu, hea kunagi tulevikus
Haiglate liidu juhi Urmas Sule sõnul mõistab ta õendusjuhtide muret, sest haiglate jaoks on tegu rahalise kohustusega. «See (praktika juhendamistasud – toim) tuleb haigla eelarve muudelt ridadelt kokku tõmmata. Olukorras, kus raha niigi napib, on see suur väljakutse,» rääkis Pärnu haigla juht. Soovimata konkreetselt numbrit välja öelda, tunnistas Sule, et juhendamistasudeks vajaliku summa leidmine on ka Pärnu haigla jaoks keeruline.
«Meile on kogu aeg öeldud, et tehtagu väiksema raha eest aina rohkem, aga tänavu oleme kriitilises olukorras, et neid asju, mida haiglatelt tahetakse, on nii kuradima palju – et tõstaksime võimekust eriolukorras reageerimiseks, maksaksime palku oluliselt kõrgemas mahus, kui eelarve võimaldab,» rääkis Sule.