Meedikud harjutavad traumapäeval tegutsemist suurõnnetuste korral

Homme näeb pealinnas rohkem kiirabisid liikumas.

FOTO: Mihkel Maripuu

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) korraldusel peetakse neljapäeval Tallinnas traumapäev, kus kiirabi- ja erakorralise meditsiini osakonna (EMO) töötajad harjutavad toimimist erinevate traumasituatsioonide ning suurõnnetuse korral.

PERH-i kiirabikeskuse juhataja Arkadi Popovi sõnul tuleb kiirabibrigaadidel kella 10-16 kestva traumapäeva esimeses pooles, kella 10-13-ni lahendada kuus simulatsiooniülesannet, teatas haigla pressiesindaja BNS-ile.

«Situatsioonid oleme valinud põhimõttel, et nendega puutuvad kiirabibrigaadid kokku oma igapäevast tööd tehes - näiteks äge müokardiinfarkt, raske trauma, erineva põhjusega šokiseisund, taaselustamine kliinilisest surmast, psühhiaatrilise patoloogiaga patsient,» rääkis Popov. Brigaadidel tuleb ülesanded lahendada paralleelselt kuues erinevas kohas: PERH-i psühhiaatriakliinikus, kainestusmajas, hipodroomil ja Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH) nakkuskliinikus ning iga ülesande lahendamiseks on aega 30 minutit.

Päeva teises pooles harjutavad kiirabibrigaadid koostööd suurõnnetuse ajal. «Meie eesmärk on testida meeskondade omavahelist kommunikatsiooni ja tööjaotust sündmuskohal. Vastavalt õppuse stsenaariumile toimub suurõnnetus Saku suurhallis, kus legendi järgi toimub rohkete osavõtjatega maailmakongress, kus järsku tekkiv suitsulõhn vallandab osalejate seas paanika ja rüseluse. Legendi järgi on enam kui 200 kannatanut,» rääkis Popov.

Suurõnnetuse simulatsiooni lahendamisel tuuakse kannatanuid LTKH erakorralise meditsiini osakonda. Traumapäeva eesmärk on harjutada suurõnnetusel kiirabi ressursside juhtimise printsiipe, hinnata kiirabi tegevust kriitilises seisundis patsiendi abistamisel ning testida LTKH toimepidavuse plaani. «Haiglana peame olema valmis kõikvõimalikeks ohuolukordadeks, sest meist sõltub patsientide elu ja tervis. Eriolukordade läbimängimine aitab meil üles leida kitsaskohad oma töös ja õppida vigadest enne, kui on hilja,» sõnas LTKH EMO osakonna juhataja Anžela Popova.

Traumapäeva toimumise ajal on Paldiski maanteel liikumas tavapärasest tunduvalt rohkem kiirabisõidukeid. «Selleks, et minimaalselt häirida igapäevaelu, sõidavad kiirabibrigaadid järgides kõiki liikluseeskirja reegleid ning ei kasuta vilkureid ega sireene,» lausus Popov.

LTKH palub haiglasse pöörduvate patsientide ja nende sugulaste mõistvat suhtumist, kuna õppusest johtuvalt võib kella 13.30-16-ni haigla EMO olla ajutiselt ülekoormatud ning ooteajad osakonnas võivad olla pikemad kui tavaolukorras.

Traumapäeval osaleb kuus kiirabibrigaadi - kolm PERH-ist, kaks Tallinna Kiirabist ning üks Pärnu haiglast. Lisaks kiirabibrigaadidele osalevad traumapäeval LTKH meedikud ning kannatanuid mängivad kaitseliidu vabatahtlikud ja Tallinna tervishoiu kõrgkooli üliõpilased. Traumapäev lõpeb orienteerivalt kell 16.

Tagasi üles