Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Uuring: viiendik patsientidest tarvitab palju alkoholi

Alkohol võib tervist ohustada ka siis, kui sõltuvust veel tekkinud ei ole. FOTO: Ian West/PA Wire/Press Association Images/Scanpix

Alates augustist on 11 perearstikeskust hinnanud programmi «Kainem ja tervem Eesti» raames 1270 inimese alkoholitarvitamise riskitaset ja viinud läbi lühikese nõustamise alkoholitarvitamise teemadel 206 inimesega.

Perearstid ja pereõed hindasid oma nimistutes olevate patsientide alkoholitarvitamise riskitaset testiga. Madala riskiga tasemel tarvitas alkoholi 82 protsenti inimestest. 14 protsenti tarvitas alkoholi tervist ohustaval tasemel ja 2 protsenti tervist kahjustaval tasemel. 2 protsendil on võimalik alkoholisõltuvus.

«Perearstide ja pereõdede tagasiside kohaselt võiks alkoholiteema tõstatamine olla üldarstiabis rutiinne tegevus ning testi tegemine on selleks hea võimalus. Testi tegemine ei võta palju aega ja see paneb inimest mõtlema, kui palju tema alkoholi tarvitab. Enamasti ei pane inimesed pahaks, kui tervishoiutöötaja küsib alkoholi tarvitamise kohta. Kui alkoholi tarvitamine on seotud terviseprobleemidega, on inimesed üldjuhul valmis ka oma tarvitamisharjumusi muutma,» ütles tervise arengu instituudi (TAI) vanemspetsialist Liina Üksik.

Üle Eesti osutab 11 perearstikeskust alkoholi liigtarvitamise varajase avastamise ja lühisekkumise teenust, mille eesmärk on ennetada ja vähendada alkoholi liigtarvitamist ja sellest tulenevaid kahjusid.

Perearstid ja pereõed hindavad teenuse osutamise raames nimistutes olevate patsientide alkoholitarvitamise riskitaset ja vestlevad vajadusel patsientidega alkoholi liigtarvitamise vähendamise teemal.

Kui testi tulemus on kõrge, siis võib see viidata võimalikule alkoholisõltuvusele. Sel juhul pakutakse patsiendile võimalust minna alkoholitarvitamise häire raviteenuse pakkuja juurde. Ravi teenust pakuvad hetkel viis haiglat: Lõuna-Eesti haigla, Põhja-Eesti regionaalhaigla, Pärnu haigla, Tartu Ülikooli kliinikum ja Viljandi haigla.

Tagasi üles
Back