R, 1.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

31 Eesti inimesel avastati C-hepatiit

Triin Ärm
31 Eesti inimesel avastati C-hepatiit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vereproovid vajavad spetsiaalseid tingimusi.
Vereproovid vajavad spetsiaalseid tingimusi. Foto: Tairo Lutter / Postimees

C-hepatiidi leviku tõkestamise kampaania kahe kuu jooksul reageeris üleskutsele tulla end tasuta testima 619 inimest, kellest 31 sai positiivse testitulemuse. 

Infektsioonhaiguste seltsi esimehe dr Matti Maimetsa sõnul on tegelikult üllatuslik nii suure hulga inimeste reageerimine tulla end testima. «C-hepatiit ei ole ikka veel väga tuntud haigus kuigi võib põhjustada maksavähki ja varakult avastades on võimalus täielikult terveneda,» selgitas dr Maimets.

See on salakaval haigus. Patsient Anniki Telling (52) põdes enda teadmata 20 aastat C-hepatiiti – haigust, mis hullemal juhul lõpeb maksavähi või surmaga. Eestis epideemiana levivast viirusest on võimalik paraneda. C-hepatiit on nimelt üks väheseid viirushaiguseid, mille ravi on olemas. Alati ei ole C-hepatiiti põdevad inimesed haigestumiseks ise midagi teinud.

SYNLABi meditsiinilabori infektsioonhaiguste valdkonna juhi dr Paul Naaberi sõnul avastati viiruse esinemine väga erinevatel inimestel, see ei ole kaugeltki narkomaanide seas leviv viirus nagu on meil täna ühiskonnas levinud eksiarvamus. Kampaania raames tulnud patsiendid saavad laborist soovi korral kaasa ka saatekirja eriarstile.

  • Eestis on täna hinnanguliselt 20 000 C-hepatiiti nakatunut – seda on ligi kolm korda rohkem kui meil arvatakse olevat HIV-positiivseid.
  • C-hepatiit on maksapõletik, mida tekitab C-hepatiidi viirus ehk HCV. Paljudel nakatunud inimestel ei pruugi aastaid sümptomeid ega kaebusi esineda, mõnel ei teki need kunagi. Mõnedel võivad esineda väsimus, naha ja silmade kollasus, seedehäired, tume uriin ja hele väljaheide, kõhuvalud, palavik. Haigusnähtusid esineb umbes ühel kolmandikul nakatunutest, sageli üsna kergelt.
  • Rohkem kui 80% C-hepatiidi viirusega nakatunud haigetest areneb kauakestev või krooniline C-hepatiit. Võivad tekkida fibroos, maksatsirroos, maksakoe armistumine, lõppstaadiumis ka maksapuudulikkus, samuti maksavähk. See kõik toimub tavaliselt väga pika aja jooksul. 
  • C-hepatiiti diagnoositakse vereanalüüsi abil.
  • Vaktsiini C-hepatiidi vastu ei ole.
Märksõnad
Tagasi üles