Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Reisilt toodi mullu sagedamini kaasa kõhuhädasid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Salmonella bakter 12000 kordse elektronmikroskoobi suurenduse all. | FOTO: HANDOUT/REUTERS

Eestlaste suure reisiarmastusega kaasneb mõnikord see, et välismaalt tuuakse suveniiriks kaasa nakkushaigus – enamasti on tegu kõhulahtisust ja oksendamist põhjustavate haigustekitajatega.

«Imporditud salmonelloosi ja noroviirusnakkuse haigusjuhte on rohkem seetõttu, et nendega nakatutakse haigusetekitajatega saastunud toitude või joogivee kaudu,» selgitas terviseameti epidemioloog Kuulo Kutsar, miks just need haigused on sagedaimad «reisikaaslased».

«Toidus või joogivees olevad salmonellad ja noroviirused on kõrge nakatamisvõimega,» lisas Kutsar. Kuna haigusetekitajaid on väga palju, siis puudub inimestel epidemioloogi sõnul nende vastu kaitsevõime.

Eelmisel aastal Eestisse imporditud nakkushaiguste esiviisiku – kokku 104 haigusjuhtu – moodustasidki just sellised nakkused, mis pesemata käte või toidu kaudu organismi sattudes ägedaid kõhuvaevusi põhjustavad.

«Kui imporditud nakkushaigusega inimene avastatakse Eestis kiiresti ja suunatakse ravile, on selle haiguse levikuoht siin väike. Kui ta avastatakse hilja, suhtleb ta enne paljude inimestega ning haigus võib levida ulatuslikult,» hoiatas Kutsar. Seetõttu tuleb pärast reisi tervist jälgida ja kahtlaste haigussümptomite esinemisel perearsti poole pöörduda.

Kui paljude nakkustega võib ka Eestis kokku puutuda, siis dengue viiruspalavik, krüptosporidioos, leetrid ja malaaria toodi kõikidel mullu siin diagnoositud juhtudel sisse väljast.

Riikide edetabeli tipus, kust haigusi kõige sagedamini kaasa toodi, troonivad populaarsed puhkusesihtkohad ja riigid, kus tõenäoliselt käidi sugulastel külas. Enim nakatusid reisijad Venemaal (37 juhul), Bulgaarias ja Türgis (mõlemas 12 juhul). Kümmekonnal korral toodi haigus kaasa ka Lätist ja Taist.

Kuulo Kutsari selgitusel on need viis edetabeli tipus seepärast, et Eesti inimesed külastavad neid kõige sagedamini ja seega on neil seal suurem tõenäosus millegagi nakatuda. Kokku toodi eelmisel aastal nakkushaigusi välismaalt Eestisse kaasa 176 juhul ja 48 riigist.

Võimaliku nakkuseohu peale on mõistlik mõelda juba enne reisi. Eksootilisemasse kohta suundudes tuleks terviseameti soovitusel neli nädalat enne sõitu perearstilt uurida, kas mõne sihtkohas levinud nakkuse vastu peaks end ka vaktsineerima.

Tagasi üles