R, 31.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Geeniviga ei lase 7-aastasel Sandril kõndida ega ise süüa

Eva-Lotta Kivi
, Teemaveebide toimetaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Panther Media/Scanpix

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi abisaajate hulka lisandus 7-aastane geenimutatsiooniga Sander, kes vajab spetsiaalset ravitoitu.

Sandril tekkisid kohe peale sündimist terviseprobleemid ning 3-kuusena algasid epilepsiahood. Mitmete uuringute tulemusena diagnoositi lapsel entsefalopaatia ehk ajutalituse häire, epilepsia ning nägemisnärvi kõhetus, millega kaasneb nägemisfunktsiooni langus. Tänaseks on geneetikud avastanud, et poisil on haiguslikke muutuseid põhjustav mutatasioon valku kodeerivas geenis.

Sander on oma haiguse tõttu täielikult lamav sügava puudega laps. 2017. aasta märtsis paigaldati talle neelamishäirete tõttu gastrostoom ehk kõhule tehtud avause kaudu makku suunatud väike sond. Et Sander saaks kätte talle vajalikud toitained ning võtaks kaalus juurde, vajab ta toitmist spetsiaalse ravitoidu seguga, mis aga on väga kallis ning mida haigekassa hetkel ei hüvita.

Seetõttu toetab perekonda selle soetamisel Lastefond, kattes 90% ulatuses ravitoidu kulud. See teeb igakuiseks toetussummaks 238,50 eurot ning aastaseks Lastefondipoolseks toetuseks 2862 eurot.

Lastefondi toetusjuhi Eveli Ilvese sõnul pöördub nende poole üha enam peresid, kus kasvav laps vajab oma haigusest tulenevalt spetsiaalset ravitoitu. «Meil on väga hea meel, et abivajavad pered Lastefondi üles leiavad ja meie poole oma murega pöörduvad. Soovime, et mitte ühegi lapse puhul ei jääks spetsiaalse ravitoidu soetamine rahaliste raskuste taha, sest teame, kui suur mõju on täisväärtuslikul toidul lapse arengule ja haigusega toimetulekule. Lastefond saab siin toeks olla, meie poole võib julgelt pöörduda,» sõnab Ilves.

Lastefond saab ravitoitu vajavaid lapsi toetada tänu kampaaniaga «Üleannetus» kogutud annetustele ning heategevuslikule koostööle AS Salvestiga, kes annetab iga müüdud Põnni sarja toote pealt 1 sendi Lastefondile ravitoitu vajavate laste toetuseks.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku kolme miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata, hakates püsiannetajaks lastefondi kodulehel. Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palub lastefond kirjutada e-posti aadressile info@lastefond.ee.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles