Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Tervisenõu: kui palju ravimeid korraga võtta on liiga palju?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kui võtad palju ravimeid, siis tasub läbi mõelda, milliseid ravimeid mis kell ja millega koos võtta. | FOTO: Panther Media / Scanpix / Arne Trautmann

Vahel tuleb võtta korraga väga palju ravimeid, mis võivad ka üksteise toimet mõjutada. Kust aga läheb piir, kui palju on liiga palju?

Vastab Apotheka apteeker Kerli Valge:

Sellele küsimusele pole mingit ühest numbrilist vastust – ravimeid tuleb kasutada nii vähe kui võimalik, aga nii palju kui vajalik, ikka nii, et potentsiaalne kasu kaalub üles sellega seotud võimalikud riskid. Ravimeid tuleb võtta arsti ettekirjutuse järgi, vastavalt kasutusjuhendile ja apteekri soovitustele.

Kindlasti peab järgima ravikuuri: igal ravimil on kindel võtmise aeg, ajavahemik ja kogus. Nõutavast väiksemaid annuseid võttes ravim tõenäoliselt ei toimi, nõutavast suurema annuse võtmine aga ei suurenda alati ravimi toimet, pigem võib tõusta hoopis ebasoovitavate kõrvaltoimete risk. Seega ei tohi ravimiannuseid kunagi omavoliliselt suurendada või vähendada. Kui ravim ei toimi lubatud annustes, tuleb konsulteerida arsti või apteekriga ja proovida mõne teise toimeainesisaldusega ravimit.

Millal küsida lisanõu?

Kui inimesel on mitu kroonilist haigust, mille tõttu vajab ta paljusid ravimeid, on kindlasti mõistlik apteekriga ravimite manustamine põhjalikult läbi rääkida, et viia miinimumini võimalike koos- ja kõrvaltoimete risk.


Loe ka teisi Tervisenõu lugusid:

Tagasi üles