:format(webp)/nginx/o/2017/06/09/6763921t1h72a1.jpg)
Putukalt saadud sutsaka korral on oluline anda kannatanule kiirelt esmaabi, allergilise reaktsiooni puhul kutsuda kiirabi.
Putukalt saadud sutsaka korral on oluline anda kannatanule kiirelt esmaabi, allergilise reaktsiooni puhul kutsuda kiirabi.
Üle-eelmisel suvel kaotas elu keskealine Lõuna-Eesti mees, kes tumedas õllepudelis herilast ei märganud, neelu nõelata sai ja kõripaistetuse tõttu õhupuudusesse suri. Kui herilane või mesilane on nõelanud suu- ja neelupiirkonda, tuleb kohe helistada kiirabisse.
«Kui kõri- ja neelupiirkonda on nõelata saadud, hingamine on raskendatud ja hääl muutub kähedaks, tuleb kutsuda kiirabi. Kõriturse on väga ohtlik ja kõik sõltub piirkonnast: piste kõri ja suupiirkonda võib halvasti lõppeda,» hoiatas Kivimäe perearstikeskuse arst Lembi Põlder.
Reaktsioonid putukapistele
Putuka nõelamine võib pistekohal põhjustada lokaalse reaktsiooni nagu punetus ja turse, mis möödub ööpäevaga. Paljude samaaegsete torgete korral tekib vahel toksiline reaktsioon, mille mõju kestab paar päeva, selgitas kiirabiarst Raul Adlas portaalis kliinik.ee.
Nõelamise tagajärjel võib tekkida ka kiire allergiline reaktsioon, mis ei sõltu pistete arvust ja mille korral tekib näoturse, sügelus, minestus, hingamisteede sulgus ja kiire surm. Esineb ka hilisemaid allergilisi reaktsioone (palavik, peavalu, liigesevalu), mis avalduvad 1–2 nädala pärast.
Esmaabi saab tavaliselt putukapiste korral kiirabiarsti nõuandel anda järgnevalt:
Loe rohkem putukapiste kohta kliinik.ee portaalist.