L, 10.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mis juhtub inimese kehaga pärast puukentsefaliiti nakatumist?

Triin Ärm
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Puukentsefaliidi eest saab end vaktsineerida.
Puukentsefaliidi eest saab end vaktsineerida. Foto: PantherMedia / Scanpix / Margaritta Rehm

Puukentsefaliit on viiruslik nakkushaigus, mille peiteperiood kestab 2–28 päeva. Mida lühem on peiteperiood, seda raskem on üldjuhul haiguse kulg.

Haigus kulgeb tihti kahefaasiliselt, kirjutab tervisenõustamise keskkonnas kliinik.ee arst Tiiu Aug.

Tema sõnul võib haiguse algus olla tagasihoidlik: esineb kerge palavik, halb enesetunne, peavalu, lihasevalud, iiveldus, isutus, seedehäired, ülemiste hingamisteede katarri nähud. Nädala jooksul need kaebused kaovad, haige paraneb.

Kolmandikul nakatunutest tekib aga 2–8 päeva jooksul, vahel ka kuni 20 päeva hiljem, uus kehatemperatuuri tõus, kaasneb tugev peavalu, iiveldus, oksendamine, valguskartus, kuklakangestus, uimasus ja üldine halb enesetunne, kujuneb välja peaaju- ja ajukelmepõletik.

Arsti sõnul haiged enamasti paranevad. Järelnähtudena võivad ilmneda varasemast kiirem väsimine, töövõime langus, üldine närvilisus ja pingepeavalud. Sageli võib vanematel inimestel püsiva närvisüsteemikahjustusena jääda jäsemete halvatus, mälu- ja koordinatsioonihäired.

Haiglaravi on vajalik, et täpsustada diagnoosi, kergendada haige vaevusi ja määrata neuroloogilise kahjustuse ulatus. Ravi on sümptomaatiline, puukentsefaliidi viiruse vastane ravim puudub. Sõltuvalt haiguse staadiumist on voodirežiim vajalik 1–2 nädala vältel.

Haiguse läbipõdemine annab eluaegse kaitse, haigestutakse ainult kord elus. Et haigestumist vältida, tuleb lasta end vaktsineerida – kolmest süstist kaks esimest tehakse 1–3-kuulise vaheajaga, kolmas aga aasta pärast. Lisaannus vaktsiini süstitakse iga kolme aasta tagant, et kaitset säilitada. Süstekoht on tavaliselt natuke aega hell ja tõusta võib väike palavik.

Loe pikemalt kliinik.ee-st.

Kuidas vältida puugihammustust?

  • Kanna metsas ja puisniitudel liikudes pika varrukaga riideid, soovitatavalt heledaid, et puuki märgata juba enne, kui ta jõuab hammustada.
  • Püksisääred tuleks toppida sokkide sisse.
  • Puugiohtlikust piirkonnast väljudes tuleb kogu keha hoolega üle vaadata, lastel kindlasti kontrollida kõrvataguseid.
Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles